33.5 C
Tirana
Friday, June 21, 2024
spot_img

Liqeni i krijuar në “çatinë e Tokës”, pas goditjes së një meteori

Eshte kthyer në një destinacion turistik, ndonëse ka një histori të trishtë që nis me përdorimin e tij nga nazistet që të izolonte kundërshtaret e ushtrisë gjermane!

Liqeni Karakul i formuar në një lartësi prej 4000 metrash mbi nivelin e detit në Taxhikistan, konsiderohet si një nga perlat e Tokës.

I shtrirë në një sipërfaqe prej 380 kilometra katrorë me një thellësi që shkon deri në 230 metër, ai u formua kur një meteor goditi Tokën rreth 25 milionë vite më parë.

Krateri i krijuar u mbush me ujë, ndërsa i rrethuar nga male të larta dhe një shkretëtirë të jep idenë se je duke qëndruar në sipërfaqen e Hënës.

Karakul do të thotë “liqeni i zi”, por përgjatë ditës uji aty ndryshon ngjyrë dhe nga blu bëhet smerald, ndërsa është një nga atraksionet turistike më të mëdha të Taxhikistanit.

Uji është aq i kripur sa që është e pamundur të lundrosh në të pa t’u përmbysur varka, pasi qëndron shumë mbi sipërfaqe.

Gjatë Luftës II Botërore zona u përdor nga nazistët si kamp për të mbajtur të burgosurit e luftës, ndërsa sot e gjithë zona konsiderohet nga autoritetet si Park Kombëtar.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit