33.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Greqia izolim total nga e shtuna, në normalitet vetëm kopshtet dhe shkollat fillore

Greqia po shkon drejt një bllokimi të përgjithshëm deri në fund të muajit. “Lockdown-i”, do të hyjë në fuqi nga e shtuna në 06:00 të mëngjesit, është i dyti i ndërmarrë në vend që pas atij të marsit.

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis pas shumë diskutimeve me ekspertët mori vendimin që për të mos rrezikuar më tepër sistemin shëndetësor, pas një rritje të madhe të rasteve të të infektuarve në të gjithë vendin

Në takimin e Mitsotakis me ekspertët është paraqitur një rezyme e plotë se ku ndodhet vendi me pandeminë, duke marr si përfundim vendimin për një mbyllje të plotë. Ekspertët u shprehen se “nuk mund të pritet dhe të vlerësohet rrjedhën e virusit në dy javë, pasi situata mund të shmanget plotësisht”.

Para këtij vendimi masa kufizuese ishin vendosur në Attica, Selanik dhe Serres dhe në disa qytete veriore si dhe disa ishuj, por që duket se nuk e kanë përmirësuar situatën. Kjo ka vënë nën presion edhe sistemin shëndetësor të Athinës, duke detyruar një mbyllje të përgjithshme.

Mbyllja nënkupton kthimin e lejes së lëvizjes përmes sms-ve, mbylljen e tregtisë me pakicë, ndërsa vetëm kopshtet dhe shkollat fillore do të vazhdojnë të funksionojnë normalisht, me vendimet përfundimtare të shpallura sot në orën 12 të mesditës nga kryeministri Mitsotakis.

Qëllimi i qeverisë me bllokimin e përgjithshëm, është rikthimi me një “dhjetor më normal”, për shkak të festave të fundvitit, pasi fillimi i nëntorit ka pasur shifra rekord infektimesh.

Sidoqoftë, vlerësimet e ekspertëve janë se deri në marsin e ardhshëm masat herë do të kenë formën e fizarmonikës, herë kufizime, herë lirime, derisa të sigurohet vaksina.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit