29.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Greqia në panik! Një tjetër tërmet me magnitudë 5.2 shkund vendin

Greqia është lëkundur sërish nga një tërmet i fuqishëm, vetëm pak ditë pasi përjetoi së bashku me Turqinë, ‘tmerrin’ e 30 tetorit. Mediat greke shkruajnë në tërmeti me magnitudë 5.24 ka shkundur sërish vendin dhe është ndjerë në të gjithë Greqinë.

Këtë herë epiqendra ishte në në zonat e Etoloakarnania, 20 km në perëndim-jugperëndim të Karpenisi, në Dytiki FRangista, me thellësi 10 km.

Të dhënat mbi tërmetin

Lëkundjet kanë qenë të forta, por nuk janë raportuar dëme në njerëz. Fuqia e këtij tërmeti ka qenë e fortë për të shkaktuar dëme tek ndërtesat me konstrukt të dobët, por jo tek ato të siguruarat mirë.

Vetëm, dy ditë më parë, Greqia dhe Turqia u tronditën nga një tërmet me magnitudë 6.6 gradë të shkallës rihet. Termeti, deri më tani ka lënë pas 79 viktima dhe mbi 960 të plagosur në Turqi. Kërkimet vijojnë ende. Ndërsa në Greqi, janë raportuar dy viktima, dhe 10 të plagosur, mes tyre një shqiptar.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit