33.5 C
Tirana
Friday, June 21, 2024
spot_img

Kontrollon diabetin, zemrën e kollën! Të mirat e gjetheve të dafinës

Sipas studimeve të shumta është zbuluar se gjethet e dafinës zvogëlojnë sheqerin në gjak dhe parandalojnë diabetin e tipit 2 tek njerëzit të cilët kanë probleme shëndetësore. Ajo mundëson rritjen e flokëve, zvogëlimin e zbokthit dhe ndihmon në tretjen e ushqimit. Disa studime të tjera kanë zbuluar se gjethja e dafnës mund të shkatërrojë edhe qelizat e kancerit.

E përdorur gjerësisht në mjekësinë tradicionale, kjo barishte konsiderohet gjithashtu si një simbol i nderit. Grekët e Lashtë kurorëzonin heronjtë e tyre të luftës dhe Olimpët me një kurorë me gjethe dafine.

Më poshtë janë janë disa nga arsyet pse ju duhet ta përdorni atë më shpesh në jetën e përditshme.

1. Kontrollon diabetin

Një studim zbuloi se njerëzit që e përdorin dy herë gjethen e dafinës në ditë, kishin ulje të nivelit të sheqerit në gjak. Studimi zbuloi gjithashtu se përmbajnë komponime që mund të ndihmojnë në përpunimin e insulinës në një shkallë efikase. Dafina është gjithashtu e dobishme për njerëzit me një rrezik të lartë të diabetit tipi 2. Studimi gjithashtu vuri re edhe uljen e nivelit të kolesterolit.

2. Përmirëson zemrën tuaj

Dafina përmban rutin dhe acid kafeik. Këto komponime forcojnë muret e zemrës suaj dhe ulin nivelin e kolesterolit. Nivelet e larta të kolesterolit mund të çojnë në krijimin e pllakave dhe kjo mund të shkaktojë një sulm në zemër ose goditje në tru.

3. Ndihmon tretjen

Gjethet e dafinës përmirësojnë tretjen, largojnë toksinat e tepërta nga trupi dhe stimulojnë lëngjet e tretjes. Gjithashtu, enzimat e pranishme në këtë gjethe ndihmojnë në tretjen e ushqimit në mënyrë efikase, të dobishme për njerëzit me sindromën e zorrës së irrituar ose ndonjë çështje tjetër të tretjes.

4. Zbut dhimbjen

Dafina përmban gjithashtu veti anti-inflamatore. Kjo e bën të dobishme për të zvogëluar dhimbjen tek njerëzit që vuajnë nga çdo lloj enjte dhe nga artriti. Ju mund të krijoni një pastë të kësaj gjetheje, aplikojeni në zonën e prekur dhe lëreni atë përreth 20 minuta. Nëse masazhoni ballin tuaj me vajin e gjethes së dafinës dhimbja juaj e kokës do zhduket si me magji.

5. Rrit efektet kundër kancerit

Disa studime sugjerojnë që gjethet e dafinës mund të jenë të dobishme për të shkatërruar qelizat e kancerit. Kjo për shkak se është e mbushur me fitonutrientë dhe katekinë – përbërës që mund të trajtojnë qelizat kancerogjene. Një studim zbuloi se ekstrakti i gjetheve të dafinës ndihmon në eliminimin e qelizave të kancerit të gjirit.

6. Shëron fytin e irrituar dhe zvogëlon kollën

Një veçori tjetër e mahnitshme e gjetheve të dafinës është aftësia për të pastruar sistemin tuaj të frymëmarrjes. Nëse keni një të ftohtë ose një kollë të keqe, gjethet e dafinës mund t’ju ndihmojnë të keni një frymëmarrje të lehtë dhe të shpëtoni nga bakteret. Vloni 4-5 gjethe në ujë. Pasi të jetë ftohur, lageni një leckë me këtë lëng dhe vendoseni në gjoksin tuaj. Sigurohuni që lecka nuk është e nxehtë para se ta aplikoni kudo në trupin tuaj.

7. Trajton gurët në veshkë

Një studim zbuloi se gjethet e dafinës mund të ndihmojnë në uljen e nivelit të ureazës në trupin tuaj. Kur keni shumë urease, kjo mund të çojë në zhvillimin e gurëve në veshka dhe probleme të tjera të stomakut.

8. Lufton ankthin dhe stresin

Nëse e keni të vështirë të relaksoheni në fund të ditës, provoni të pini një filxhan çaj dafine. Ajo do ju qetësojë nervat tuaja, parandalon ankthin, madje dhe nxit gjumin.

9. Përmirëson rritjen e flokëve dhe trajton zbokthin

Po luftoni me zbokthin dhe humbjen e flokëve? Provoni gjethen e dafinës. Është një ilaç i lashtë që rregullon çdo lloj problemi që keni me flokët. Vloni disa gjethe dafine dhe lëngun lëreni të ftohet pak. Shpëlani flokët me këtë ujë. Sigurohuni që ta bëni pasi të keni larë flokët me shampo.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Më të fundit