16.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img

10 Rregullat e Ikigait për një jetë me mirëqenie

Çfarë do të thotë Ikigai?

Ikigai është një koncept japonez që do të thotë ‘arsyeja juaj për të qenë’. ‘Iki’ në japonisht do të thotë ‘jetë’ dhe ‘gai’ përshkruan vlerën.

Po cilat janë rregullat për një jetë për të qenë?

1. Qëndroni aktiv; mos dilni në pension

Ata që heqin dorë nga gjërat që u pëlqejnë të bëjnë, e humbasin qëllimin e tyre në jetë. Ndaj është kaq e rëndësishme të vazhdosh të bësh gjëra me vlerë, të bësh përparim, duke u sjellë bukuri ose dobi të tjerëve, duke ndihmuar dhe duke formësuar botën rreth jush, edhe pasi “zyrtarisht” veprimtaria profesionale ka përfunduar.

2. Merreni ngadalë

Të jesh me nxitim është në përpjesëtim të zhdrejtë me cilësinë e jetës. Siç thotë shprehja e vjetër, “Ecni ngadalë dhe do të shkosh larg.” Kur lëmë pas urgjencën, jeta dhe koha marrin kuptim të ri.

3. Mos e mbush barkun

“Ngrihu i pangopur nga tavolina”, thotë një shprehje. Ha sipas rregullit 80 për qind. Në mënyrë që të qëndrojmë të shëndetshëm më gjatë, duhet të hamë pak më pak se kërkon uria jonë në vend që të mbushim barkun.

4. Rrethojeni veten me miq të mirë

Miqtë janë ilaçi më i mirë dhe janë aty për të besuar shqetësimet, për të biseduar dhe ndarë histori. Ju ndriçojnë ditën, merrni këshilla, duke argëtoheni.

5. Bëhuni në formë për ditëlindjen tuaj të ardhshme

Uji është në gjendjen më të mirë kur rrjedh i freskët dhe nuk ngec. Me trupin funksionon njësoj. Plus, stërvitja çliron hormone që na bëjnë të ndihemi të lumtur.

6. Buzëqeshni

Një qëndrim i gëzuar nuk është vetëm relaksues, por ndihmon për të bërë miq. Nuk duhet të harrojmë kurrë se çfarë privilegji është është të jesh këtu dhe tani në një botë kaq plot me mundësi.

7. Rilidhuni me natyrën

Edhe pse shumica e njerëzve jetojnë në qytete këto ditë, qeniet njerëzore janë bërë të jenë pjesë e botës natyrore. Duhet t’i kthehemi shpesh për të rimbushur bateritë.

8. Falenderoni

Paraardhësit tuaj, natyrën, që ju ofron ajrin që thithni dhe ushqimin që hani, për miqtë dhe familjen tuaj, për gjithçka që ju ndriçon ditën dhe ju bën të ndiheni me fat që jeni gjallë. Kaloni një moment çdo ditë duke falënderuar dhe do të shikoni se si lumturia rritet.

9. Jetoni momentin

Mos u pendoni për të kaluarën dhe mos kini frikë nga e ardhmja. E sotmja është gjithçka që keni. Përfitoni sa më shumë prej saj.

10. Ndiqni ikigai-n tuaj

Brenda jush ka një pasion, a talent unik që i jep kuptim ditëve tuaja dhe ju shtyn për të dhënë më të mirën nga vetja deri në fund. Zbuloni se cili është ikigai juaj dhe siç thotë Viktor Frankl, është misioni juaj ta zbuloni atë.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit