11.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img

Një gote verë në darkë ju “kalit” kujtesën dhe ul nivelin e sheqerit në gjak

Për shumë prej nesh, një gotë verë është një mënyrë e vogël për t’u qetësuar pas stresit të ditës, por ky shpërblim i thjeshtë pas darkës ndihet si një kënaqësi edhe më e mirë kur kuptoni të gjitha efektet e mrekullueshme që mund të ketë kjo.

Përfitimet shëndetësore të verës pas darkës janë të shumta. Ne po ju sjellim tre më kryesoret:

1- Vera e kuqe mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak

Për njerëzit me diabet të tipit 2, sekreti për uljen e sheqerit në gjak mund të qëndrojë në një gotë verë të kuqe – ose të bardhë. Në një studim të tetorit 2015, botuar në revistën Annals of Internal Medicine, studiuesit zbuluan se njerëzit me diabet tip 2 që pinin një gotë verë të kuqe ose të bardhë gjatë darkës kishin nivele më të ulëta glukoze sesa ata që pinin ujë. Ky nuk është studimi i parë që zbulon se vera ka një korrelacion me sheqerin në gjak.

2- Një gotë verë mund t’ju ndihmojë të humbni kile

Nëse shmangni alkoolin ose pini vetëm një gotë për raste të veçanta, kjo mund të jetë justifikimi i përsosur për të pirë më shpesh. Ndërsa konsumimi i alkoolit zakonisht shoqërohet me shtim në peshë, një studim i marsit 2010 i botuar në revistën Archives of Internal Medicine zbuloi se e kundërta ishte e vërtetë. Studiuesit gjurmuan pothuajse 20,000 pjesëmarrës për gati 13 vjet, duke vërejtur se deri në fund të studimit, shumë prej grave që ndaluan pirjen kishin shtuar peshë.

3- Verë e kuqe mund të mbajë kujtesën tuaj të mprehtë

Duket qesharake që vera e kuqe mund të jetë sekreti për të qëndruar i mprehtë mendërisht, por kjo mund të jetë e vërtetë! Në një përmbledhje të Marsit 2012 të botuar në revistën Psychiatry Investigation, studiuesit shikuan të gjitha studimet e botuara midis 1971 dhe 2011 që hulumtuan efektet e alkoolit në njohje. Ata zbuluan se ka disa prova që sugjerojnë pirje të ulët deri të moderuar tek të moshuarit “mbron nga rënia njohëse dhe çmenduria”.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit