29.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Lufta me Covid-19, alarmi i mjekes: Në Shqipëri po jepen ilaçet e gabuara

Mjekja specialiste e mjekësisë familjare dhe urgjencës, Aurora Meta Dollenberg, thotë se çdo ditë po bëhen gabime të mëdha me dhënien e ilaçeve në Shqipëri.

”Në Shqipëri po ndodh një përmbysje e këshillimeve që jep OBSH-ja dhe vendet e tjera Europiane, jo vetëm për xhepin e pacientëve por në rradhë të parë për shëndetin e tyre në përkeqësim”, tha Dollenberg.

Sipas saj, mjekët e familjes po japin menjëherë ilaçet e gabuara.
“Nëse pacienti të vjen me shenja të infeksioni nuk do të thotë automatikisht që janë bakteret që e kanë shkaktuar por në rastin më të madh, siç dihet në periudhën e dimrit janë këto gripet sezonale”, tha më tej ajo.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit