2.5 C
Tirana
Thursday, February 22, 2024
spot_img

Greqia shtyn afatin për hapjen e pikës kufitare të Kapshticës

Pala greke shtyn vendimin për hapjen e pikës së kalimit kufitar të Kapshticës deri në datën 7 janar 2021. Kjo është konfirmuar nga Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Emigracionit në Korçë.

Ne daten 20 nëntor, pala greke vendosi mbylljen e plotë të kësaj pike kufitare, ndërkohë që në datën 3 dhjetor, vendimi u ndryshua duke lejuar këmbësorët, kamionët e tonazheve të rënda dhe të mallrave për të hyrë drejt tokës shqiptare.

Për personat që do të duan të hyjnë drejt tokës helene, e vetmja pikë kufitare ngelet ajo e Kakavijës, e cila ende ruan kuotën prej 700 personash.

Për shkak të festave të fundvitit pritet që lëvizjet në hyrje të Republikës së Shqipërisë të shtohen.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit