30.5 C
Tirana
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Pse Europa është përsëri qendra e pandemisë së koronavirusit?

Nga Laura Spinney, The Guardian

Javën e ardhshme Europa regjistroi 1.5 milion raste të reja me Covid-19 – një rekord – duke e bërë atë edhe një herë qendër të pandemisë. Britania nuk përjashtohet nga rritja e rasteve dhe një bllokim i ri do të hyjë në fuqi nga e enjtja 5 nëntor.

Kontinenti duket se po përjeton një valë të dytë dhe po ecën me shpejtësi drejt kulmit të saj. Por nuk është një valë, janë shumë valë lokale dhe kjo është thelbësore për të kuptuar se si ta frenojmë dhe të parandalojmë.

Megjithëse ka disa prova se vetë virusi ka pësuar mutacion që nga vera, nuk ka asnjë provë që sugjeron se ky ndryshim ndikon në infektimin dhe ashpërsinë e sëmundjes. As ndryshimi nuk mund të shpjegojë valët sinkrone në të gjitha pjesët e kontinentit.

Ekspertët besojnë se sinkronizmi shpjegohet kryesisht nga ngjashmëritë në strategjitë e shëndetit publik, të nxitura nga fakti se vendet vendosën bllokimet e tyre në të njëjtën kohë, dhe se shkollat janë hapur në të gjithë Europën që nga fillimi i këtij viti akademik, transmeton abcnews.al

Eksperti amerikan i shëndetit publik Anthony Fauci tha kohët e fundit se Shtetet e Bashkuara ishin ende u përballur me valën e parë të pandemisë dhe e njëjta gjë mund të thuhet edhe për Europën.

Pikëpamja e ekspertëve të shëndetit tani është se për arsye të ndryshme, strategjia e Europës për të dalë nga bllokimet e saj në pranverë dështoi. Ose politikanët i kanë injoruar këshillat e tyre, ose sistemet shëndetësore nuk kanë arritur t’i zbatojnë në mënyrë korrekte.

Vullneti i mirë dhe besimi i njerëzve u zhdukën ndërsa pandemia po shtrihej kudo dhe kur ekspertët filluan të bënin thirrje për masa më të forta përsëri këtë vjeshtë – politikanët ishin edhe më pak të gatshëm të dëgjonin.

Faji nuk është vetëm i politikanëve. Disa qeveri mund të kenë vepruar më mirë se të tjerët në menaxhimin e përhapjes së pandemisë, por të gjitha ato po përpiqen të kënaqin sa më shumë votues të tyre – dhe natyrisht, të qëndrojnë në pushtet.

Keqkuptimet që na kanë futur në këtë kapitull të ri të mjerimit na përkasin të gjithëve. Në të vërtetë janë vetëm dy prej tyre, por ata kanë bërë më shumë dëm: një paaftësi për të kuptuar nocionin e përhapjes së virusit dhe ideja e rrezikshme që njëkohësisht të shpëtojnë jetë dhe të kursejnë ekonominë.

Nëse nuk kontrollohet një shpërthim i Covid-19, rritet në mënyrë eksponenciale -që do të thotë se mund të rritet në heshtje para se të kuptojmë papritmas se situata është jashtë kontrollit.

Analizat e pandemive të së kaluarës , si dhe vlerësimet e ekonomistëve për këtë – duke përfshirë një raport të botuar muajin e kaluar nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, të gjitha deklarojnë të njëjtën gjë: qytetet, rajonet ose vendet që arritën të menaxhonin virusin jo vetëm që raportuan më pak viktima por edhe ia dolën ekonomikisht.

Çfarë do të thotë të ecësh përpara?

Ekspertët e shëndetit publik kanë rënë dakord se bllokimi i parë – ishte thelbësor. Europa, si pjesa tjetër e botës, nuk kishte shumë njohuri dhe pajisje dhe duhej të fitonte kohë. Në shumicën e vendeve, ato bllokime rritën normat e infektimit, por jo në atë nivel të ulët sa ekspertët do të donin.

Strategjia optimale për fazën tjetër është imponimi i bllokimeve të sakta lokale në momentin e parë që zbulohen vatrat e reja. Kjo do të thoshte të kesh një sistem efektiv gjurmimi në vend, për të zbuluar rastet e kontaktit të ndjekur nga një grup i koordinuar i masave – të tilla si kufizimet në udhëtimin brenda dhe jashtë, masat e distancës sociale, mbrojtjen e punëtorëve kryesorë.

Dështimi i kësaj strategjie nuk ishte i dukshëm në fillim. Shumë prej nesh shijuan një verë relativisht të lumtur. E megjithatë normat e infeksionit po rriteshin në mënyrë eksponenciale. Kthimi në shkolla, universitete dhe punë rriti përhapjen në shtator, dhe deri në tetor spitalet dhanë alarmin.

Ekspertët kishin bërë thirrje për masa më të forta, duke përfshirë mbrojtje për më të rrezikuarit, por injoruan masat. Njerëzit ishin lodhur.

“Nëse politikanët nuk donin të vepronin atëherë, nuk ishte për shkak se ata nuk e kishin kuptuar situatën, ishte për shkak se ishin të bindur që francezët nuk ishin të gatshëm të zbatonin masa të tjera të vështira,” deklaroi epidemiologu francez Arnaud Fontanet.

Belgjika e cila ka një nga nivelet më të larta të infeksionit në Europë për momentin, virologu dhe këshilltari i qeverisë Marc Van Ranst vuri në dukje bllokimin e pjesshëm të Gjermanisë në një postim në 29 Tetor, duke komentuar: “Ne duhet ta bënin këtë gjashtë javë më parë ”

Shifrat janë shqetësuese në të gjithë kontinentin tani, përfshirë në vende të tilla si Greqia dhe Republika Çeke, ku normat e infeksioneve ishin të ulëta gjatë valës së parë, transmeton abcnews.al

Masat po shtrëngohen kudo. Ato ndryshojnë nga vendi në vend, jo vetëm sepse ndryshon konteksti lokal, por edhe sepse ekzistojnë mosmarrëveshje për atë që duhet të arrijë faza tjetër.

Disa shkencëtarë kanë argumentuar se bllokimet e reja duhet të eliminojnë transmetimin e komunitetit plotësisht përpara se të zbatohet strategjia e daljes nga izolimi.

Por lajmi i mirë është se ne jemi në gjendje më të mirë për të zbatuar atë strategji tani sesa në pranverë. Shkalla e testimit po ndryshon dhe gjurmimi i kontakteve është më i mirë.

Por njerëzit janë të lodhur, dhe më të varfër sesa ishin një vit më parë. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që qeveritë të shpjegojnë qartë pse kjo strategji është e vetmja mënyrë- duke treguar se si vendet e mëdha dhe të vogla, të pasura dhe të varfra, ishull dhe jo, e kanë zbatuar atë: Australi, Tajvan, Vietnam, Zelanda e Re, Koreja e Jugut, Kina.

Është gjithashtu arsyeja pse të gjithë duhet të përqendrohen te përhapja e koronavirusit dhe te ideja që kursimi i ekonomisë është në fakt një ekonomi e rreme. Ne duhet të mbajmë nën kontroll koronavirusin. Të gjitha alternativat e tjera janë edhe më keq.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit