30.5 C
Tirana
Thursday, June 20, 2024
spot_img

Kujdes infeksionet në pishina! Mjekët: Klori i tepërt i dëmton fëmijët

Gjatë kësaj fundjave, kur temperaturat pësuan rritje, një pjesë e mirë e qytetarëve u janë drejtuar plazheve dhe pishinave.

Mjekët pediatër këshillojnë nënat të bëjnë kujdes sidomos me fëmijët e vegjël kur frekuentojnë pishinat, pasi mund të marrin infeksione të ndryshme.

“Tani ka një shumëzim bakterial më të madh se sa në dimër dhe në vjeshtë”, u shpreh mjekja pediatre Merita Sula.

Fëmijët preferojnë më shumë pishinat, të cilat duhet të kontrollohen nga Inspektorati Shëndetësor Shtetëror për filtrimin e ujit dhe klorinimin sipas parametrave të caktuara, pasi edhe klorinimi i tepërt dëmton fëmijët. Po cilat janë infeksionet që mund të merren nga uji i pishinave?

“Kanë infeksione të ndryshme bakteriale në lëkurë, otitet dhe konjunktivitet në sy. Por, dikush mund të këtë stafilokok dhe nëse ka një plagë, tjetri që futet në ujë pas tij e merr. Nënat të bëjnë kujdes që sapo dalin nga pishinë t’i shpëlajnë më ujë të pastër fëmijët”, shpjegon mjekja për Top Channel.

Fëmijët nga shfaqur infeksione, pasi një pjesë e tyre kanë frekuentuar pishina dimërore bashkë me të rritur.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit