33.5 C
Tirana
Friday, June 21, 2024
spot_img

3 destinacionet reale në SHBA që frymëzuan “Barbie Land”

Filmi i ri i Barbie ka thyer rekorde në mbarë botën, me të gjithë të interesuar të shohin se si regjisorja Greta Gerwig solli në jetë lodrën e fëmijërisë.

Megjithatë, pak njerëz janë të vetëdijshëm për vendndodhjet që frymëzuan setet e mrekullueshme të Barbie Land, me tre prej tyre në SHBA.
Skenografitë Sarah Greenwood dhe Katie Spencer, të cilat secila janë nominuar për gjashtë Oscar, kanë zbuluar disa nga vendet që ata kërkonin të ndërtonin në rrugët e botës me pamje perfekte të Barbie. Pa asnjë CGI të përdorur për Barbie Land, e gjithë bota fantastike plastike duhej të projektohej dhe krijohej në jetën reale, pa lejuar të zezën, të bardhën ose kromin.

Parajsa rozë e ndezur bazohet lirshëm në Palm Springs dhe është një pamje e “dizajnit të Kalifornisë së mesit të shekullit”. Greenwood dhe Spencer i thanë Vogue se Shtëpia e ëndrrave të Barbie, ku Margot Robbie shihet duke u zgjuar për një ditë tjetër të përsosur në fillim të filmit, është një “riinterpretim i Shtëpisë Kaufmann të Richard Neutra të vitit 1946, pronë që përcaktoi dizajnin modernist të Palm Springs”.

Prona e shkretëtirës, e cila u përjetësua në foton e pishinës së Slim Aarons ‘Poolside Gossip’, u shit për herë të fundit dy vjet më parë për 16.95 milionë dollarë. Arkitektura e mesit të shekullit të mureve prej xhami, guri në Utah dhe dhoma në ajër të hapur frymëzoi mijëra kopjues të brendshëm. Ai u shfaq gjithashtu në filmin e vitit 2022 me aktorët Florence Pugh dhe Harry Styles, Don’t Worry Darling.

Ndërkohë, pishina e Barbie ishte pishina e frymëzuar në hotelin Hollywood Roosevelt në LA, i cili ka një mural të David Hockney të pikturuar në fund të saj. Dyshemeja e pishinës Tropicana të stilit të viteve të 60-ta është dekoruar nga artisti britanik në vitin 1988. Legjenda thotë se zoti Hockney erdhi në Hollywood Roosevelt një mëngjes të bukur në 1988 me një kanaçe me bojë blu dhe një furçë bojë gjashtë inç të lidhur në një dorezë fshese.

Vetë hoteli është objekt i legjendës së Hollivudit ai priti çmimet e para të Akademisë në vitin 1929 dhe të ftuarit e kaluar kanë përfshirë të gjithë, nga Marilyn Monroe te Charlie Chaplin.

Edhe pse nuk ka ujë të vërtetë në Barbie Land, me Barbie dhe miqtë e saj thjesht duke ecur mbi majën e pishinave të tyre, veçoria e ujit pa ujë blu e ndezur është ende një pjesë e rëndësishme e skenografisë.

Pishina e Barbie shfaqet për herë të parë në fillim të filmit teksa kukulla shfrytëzon maksimumin e rrëshqitjes së bashkangjitur në Dreamhous-in e saj, përpara se të ecë përgjatë majës së pjesës blu të ndezur. Vendi i tretë që frymëzoi Greenwood-in dhe Spencer-in është pak më befasues, duke qenë se në fakt është një burg.

Megjithatë, institucioni korrektues Detar në Seattle, Uashington ishte një frymëzim i madh për filmin për shkak të ngjyrës së tij – rozë Baker-Miller, nuanca e përdorur për të gjitha shtëpitë dhe orenditë në Barbieland.

Arsyeja pse objekti është lyer me të njëjtën ngjyrë është për shkak të psikologut Alexander Schauss, i cili i bindi shefat të lyenin disa nga qelitë e izolimit rozë, në përpjekje për të provuar se disa ngjyra mund të ndryshojnë sjelljen njerëzore./ Tar

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit