12.5 C
Tirana
Wednesday, June 16, 2021

Buy now

Disa mënyra si të eliminoni insektet nga kuzhina dhe ambientet e tjera të shtëpisë

Miza, buburrecë, merimanga apo milingona, me siguri këta janë disa prej miqve të paftuar që mund të kenë vizituar së fundmi shtëpinë tuaj, por para se të vraponi menjëherë për të blerë solucione me agjentë kimikë mund të provoni zgjidhjet e mëposhtme:

1. Kastraveci: Kastraveci është një nga perimet që nuk mungon kurrë në tryezë sidomos gjatë stinës së verës, por në rastet kur nuk e përdorni në sallatë me siguri e keni pjesë të ritualit të përkujdesjes së lëkurës. Mirëpo në qoftë se vini re se në kuzhinë apo bufe janë shfaqur buburrecat,mos blini menjëherë solucione kimike por përdorni kastravecin. Vendosni lëkurën e tij anekënd dhe vetëm pas pak orësh mund të vini re rezultatin.

2. Uthull molle: Uthulla e mollës është padiskutim produkti çudibërës që nuk duhet mungojë kurrë në jetën tuaj. Përveç përdorimeve të shumta në kujdesin e lëkurës, flokëve apo pastrimit, uthulla e mollës është armiku kryesor i milingonave. Në qoftë se vini re praninë e tyre në kuzhinë, tualet, sallon apo gjetkë përzieni një gotë uthull molle me 2 litra ujë dhe spruconi shtëpinë. Do të shpëtoni një herë e mirë nga ky problem.

3.Dafina: është zgjidhja më e mirë për të eliminuar mizat e ndryshme apo krimbat është të krijoni një përzierje me vaj dafine dhe sodë. Spërkatja e është një ndër metodat më efektive që eliminon insektet dhe dezinfekton shtëpinë.

Related Articles

Ilva Tare: Është koha të nis një kapitull të ri/ Video

Në një mesazh për publikun, gazetarja dhe moderatorja Ilva Tare, krejt papritur tha se i ka dhënë fund rrugëtimit të programit të saj "Ilva...

Aurela Hoxha nënë për herë të parë?

Aurela Hoxha është një ato personazhe të njohur të showbizit e cila e ka mbajtur jetën private larg syrit të publikut. Ndërkohë që përflitej...

Dalin pamje nga laboratori i Wuhan, lakuriqë nate të gjallë të mbyllur në kafaz (Video)

Në një video të shpërndarë nga Sky News Australia, janë bërë publike disa imazhe të lakuriqëve të natës në Laboratorin e Virologjisë në Wuhan...

Na ndiqni

4,806FansLike
2,507FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Më të fundit

Ilva Tare: Është koha të nis një kapitull të ri/ Video

Në një mesazh për publikun, gazetarja dhe moderatorja Ilva Tare, krejt papritur tha se i ka dhënë fund rrugëtimit të programit të saj "Ilva...

Aurela Hoxha nënë për herë të parë?

Aurela Hoxha është një ato personazhe të njohur të showbizit e cila e ka mbajtur jetën private larg syrit të publikut. Ndërkohë që përflitej...

Dalin pamje nga laboratori i Wuhan, lakuriqë nate të gjallë të mbyllur në kafaz (Video)

Në një video të shpërndarë nga Sky News Australia, janë bërë publike disa imazhe të lakuriqëve të natës në Laboratorin e Virologjisë në Wuhan...

BE do dërgojë 145 mijë vaksina anti-Covid për Shqipërinë deri në fund të Gushtit

Deri në fund të muajit Gusht, në Shqipëri pritet që të vijnë 145 mijë doza vaksine anti-Covid nga Bashkimi Europian. Në një postim në rrjetet...

Elefanti fallxhor parashikon ndeshjen Francë-Gjermani

Një elefant “fallxhor” në një kopsht zoologjik në Hamburg ka vendosur që Franca do të mundë Gjermaninë në ndeshjen e parë të Kampionatit Europian. Turnetë...