21.5 C
Tirana
Wednesday, June 16, 2021

Buy now

Pas më shumë se 25 vitesh përdorimi, Microsoft nxjerr në “pension” Internet Explorer

Pas më shumë se 25 vitesh përdorimi, Internet Explorer do të dalë në pension më 15 qershor 2022, ndërsa Microsoft njoftoi përfundimin e mbështetjes për shërbimin dhe sistemet në të cilat nuk do të përdoret më.

Gjiganti amerikan tashmë kishte ndërprerë mbështetjen e Internet Explorer për Teams vitin e kaluar dhe do të bëjë të njëjtën gjë për Microsoft 365 në muajt e ardhshëm.

Për më tepër, programi do të bëhet i papajtueshëm me shërbimet e tjera shtëpiake, si Outlook, OneDrive dhe Office365, duke filluar nga 17 gusht 2021, me një qasje të ngadaltë drejt ndërprerjes së plotë.

Microsoft është përpjekur ta eleminojë shfletuesin për vite me radhë, por, përkundër lëshimit të programit të ri Edge, Explorer ende mbledh 5% të përdoruesve globalë.
Nga i ashtuquajturi “fund i mbështetjes”, Microsoft nuk do të lëshojë më përditësime të sigurisë për programin.

Nga 15 qershori 2022, Internet Explorer do të zhduket nga të gjitha variantet e Windows 10, me përjashtim të varianteve Enterprise, të kushtuar zonave të veçanta, të tilla si spitaleve dhe zinxhirëve të logjistikës.

Sidoqoftë, pasardhësi Edge tashmë e ka tejkaluar shfletuesin rrugës për në pension (mbi 7%). Për më tepër, shfletuesi i ri bazohet në Chromium, i njëjti kod me të cilin Google zhvillon Chrome, që është programi më i përdorur i lundrimit në internet në botë.

Related Articles

“Përhapet me shpejtësi”, mjeku shqiptar zbulon detajet me rëndësi për variantin Delta

Epidemiologu i njohur Fabian Cenko është shprehur se shifrat e ulëta të pandemisë vijnë si pasojë se popullata në Shqipëri është imunizuar. Mjeku është shprehur...

Misteri në qendër të Tokës: Bërthama po bëhet më e trashë në njërën anë

Për disa arsye, valët udhëtojnë nëpër bërthamën e Tokës shumë më shpejt kur udhëtojnë midis Polit të Veriut dhe Jugut sesa kur kalojnë përtej...

Princesha e Holandës heq dorë nga pagesa 1.6 milionë euro në vit: Nuk bëra asgjë t’i meritoj

Më 7 dhjetor, Princesha Catharina Amalia e Holandës, vajza e madhe e Mbretit William Alexander dhe Mbretëreshës Maxima, do të mbush 18 vjeç dhe...

Na ndiqni

4,806FansLike
2,507FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Më të fundit

“Përhapet me shpejtësi”, mjeku shqiptar zbulon detajet me rëndësi për variantin Delta

Epidemiologu i njohur Fabian Cenko është shprehur se shifrat e ulëta të pandemisë vijnë si pasojë se popullata në Shqipëri është imunizuar. Mjeku është shprehur...

Misteri në qendër të Tokës: Bërthama po bëhet më e trashë në njërën anë

Për disa arsye, valët udhëtojnë nëpër bërthamën e Tokës shumë më shpejt kur udhëtojnë midis Polit të Veriut dhe Jugut sesa kur kalojnë përtej...

Princesha e Holandës heq dorë nga pagesa 1.6 milionë euro në vit: Nuk bëra asgjë t’i meritoj

Më 7 dhjetor, Princesha Catharina Amalia e Holandës, vajza e madhe e Mbretit William Alexander dhe Mbretëreshës Maxima, do të mbush 18 vjeç dhe...

Ilva Tare: Është koha të nis një kapitull të ri/ Video

Në një mesazh për publikun, gazetarja dhe moderatorja Ilva Tare, krejt papritur tha se i ka dhënë fund rrugëtimit të programit të saj "Ilva...

Aurela Hoxha nënë për herë të parë?

Aurela Hoxha është një ato personazhe të njohur të showbizit e cila e ka mbajtur jetën private larg syrit të publikut. Ndërkohë që përflitej...