29.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

OBSH: Vendet e varfra pa vaksina, të pasurit i morën të gjitha

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Gebreyesus, ditën e sotme ka deklaruar se vendet e varfra nuk po marrin vaksinën kundër Covid-19.

Më konkretisht, Tedros është shprehur se:

Vendet e pasura i kanë marrë shumicën e porosive.

Ndërsa i ka bërë thirrje vendeve dhe prodhuesve të ndalnin bërjen e marrëveshjeve dypalëshe në kurriz të objektit të ndarjes së vaksinave “COVAX”. Ky projekt ka për qëllim t’ju sigurojë njerëzve në të gjitha anët e botës qasje në vaksinat, pavarësisht pasurisë që ato vende e kanë apo jo. Kujtojmë se deri më tani kombet më të pasura përfshirë Britaninë, anëtarët e Bashkimit Evropian, Shtetet e Bashkuara, Zvicra dhe Izraeli kanë qenë në radhë të parë për marrjen e vaksinave nga Pfizer dhe partnerin BioNTech, Moderna dhe AstraZeneca.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit