29.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Nxitja e dhunës, Twitter mbyll përfundimisht llogarinë e Donald Trump

Mbrëmjen e djeshme kompania e “Twitter” ka njoftuar se ka mbyllur përfundimisht llogarinë e Donald Trump. Sipas njoftimit të kompanisë thuhet se pas një rishikimi të ngushtë në llogarinë e presidentit dhe kontekstit, kanë vendosur që të mbyllin përfundimisht llogarinë e këtij të fundit, për shkak të rrezikut të nxitjes së mëtejshme të dhunës.

Kujtojmë se llogaria e presidentit u bllokua fillimisht për 12 orë më datë 6 janar për shkak të shkeljeve të rënda të politikës dhe integritetit qytetar.

Ndërkohë, më tej në deklaratë thuhet se:

Në kontekstin e ngjarjeve të tmerrshme këtë javë, ne e bëmë të qartë se shkeljet shtesë të rregullave të Twitter potencialisht do të rezultonin në këtë mënyrë veprimi.
Vlen të theksohet se Twitter kishte bllokuar disa herë mesazhet e Donald Trump duke i cilësuar si të pavërteta dhe pikërisht postimet që kishin të bënin me pretendimet për vjedhjen e votave.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit