27.5 C
Tirana
Monday, July 22, 2024
spot_img

Pritet të ndryshohen masat/ Ora policore nuk do të jetë në 22:00, edhe shkollat do mbyllen më herët

Komiteti teknik i ekspertëve po diskuton mundësinë e aplikimit të masave të tjera kufizuese për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Burime pranë tyre bëjnë të ditur se ndër propozimet e hedhura nga ekspertët janë, mbyllja më herët se ora 22:00 e mbrëmjes e të gjitha aktiviteteve, ndalimi i festimeve në grup për fundvit si dhe zgjatja e pushimeve dimërore për institucionet arsimore. Disa propozime janë që shkollat të mbyllen fundjavën e ardhshme për të rifilluar, më 11 janar.

Megjithatë, çdo vendim që do të dalë nga komiteti do të bëhet publik në fillim të javës që vjen. Ndërkohë, specialistja e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini, thotë se situata nga epidemia vijon të jetë kritike edhe pse ka një qëndrueshmëri sa i përket rasteve të reja.

Tomini tregoi edhe arsyet e rritjes së rasteve në terapi intensive dhe humbjeve të jetës. “Kjo periudhë e caktuar, qoftë nga rrjetet sociale dhe dhëniet e mesazheve të gabuara për të mos kërkuar ndihmë spitalore, bëri që shumë të rrinin në shtëpi edhe kur rekomandohej shtrimi në spital”, thotë Tomini për A2.

Në lidhje me të shëruarit nga koronavirusi, që zyrtarisht janë 23 mijë, që nga fillimi i epidemisë, specialistja e ISHP tha se edhe kjo kategori duhet të respektojë masat mbrojtëse pavarësisht imunitetit të krijuar ndaj koronavirusit.

“Duhet të theksohet që një njeri që ka kaluar COVID-19 mbart mbrojtje kundrejt virusit, pavarësisht që kjo nuk reflektohet në testin serologjik. Megjithatë, sërish duhet të jemi të kujdesshëm dhe të respektojmë masat mbrojtëse, për të minimizuar infeksionet e tjera, por edhe një riekspozim të mundshëm.

Nga aplikimi i testeve të shpejta, dhe shtrirja e tyre pas 20 dhjetorit edhe në rrethe, pritet identifikimi më herët i rasteve pozitive dhe izolimi i tyre. Ndërkohë, deri më tani në Institutin e Shëndetit Publik nuk ka raste të konfirmuar me gripin e stinës, fillimi i të cilët pritet ta rëndojë edhe më tepër situatën.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit