27.5 C
Tirana
Monday, July 22, 2024
spot_img

Një legjendë si Maradona! Fakte që nuk i dinit për futbollistin që u shua sot

Bota e futbollit është në zi, pasi më i madhi nga të mëdhenjtë, Diego Maradona ka vdekur si pasojë e një sulmi në zemër. I njohur edhe si El pibe de oro (Fëmija i artë), Maradona është futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave. Bota me shumë mundësi nuk do të shohë kurrë më, një Maradonë tjetër! Në këtë artikull ne ju sjellim disa fakte interesante nga jeta e legjendës botërore.

Maradonal indi më 30 tetor 1960 në rrethinat e Buenos Aires. Ai pati 91 paraqitje (ndeshje) për Argjentinën, duke shënuar 34 gola. Ka luajtur në katër turne të Kupës së Botës për vendin e tij.

Maradona ndihmoi Boca Juniors të fitonte titullin në kampionatin argjentinas, më 1982, përpara se ta bënte një veprim të tillë edhe me Barcelonën. Por në vitin 1984 ai do të transferohej në Napoli dhe ta ndihmonte skuadrën italiane të fitonte të vetmit deri më sot, dy tituj të Seria A, pikërisht në vitet 1987 dhe 1990.

Mban rekordin, për numrin më të madh të ndeshjeve si kapiten i ndonjë vendi në Kupën e Botës. Ai regjistroi 16 ndeshje me shiritin e kapitenit të Argjentinës në finale botërori. Në total pati 21 ndeshje në turnetë e Kupave të Botës.

Maradona ishte 15-vjeç, kur bëri debutimin e tij profesional, më 20 tetor 1976, për të rinjtë e Argjentinës. Ishte pjesë e skuadrës së të rinjve të Argjentinës, e cila fitoi Kupën e Botës për “junior”, më 1979, në Japoni. Më 27 shkurt 1977, Maradona, në moshën 16-vjeçare, bëri debutimin e tij ndërkombëtar me Argjentinën, në një ndeshje kundër Hungarisë, në stadiumin “Bombonera” të Buenos Buenas. Diego është i famshëm edhe tatuazhin e tij me Che Guevarën në krahun e djathtë. Por El Pibe De Oro ka edhe tatu të tjera, mes të cilave ai me idhullin e tij politik, kubanin Fidel Castro: tatuazhi duket edhe në foto, ku Maradona ia tregon Lider Maximo tatuazhin në këmbë. Ekstrem në gjithçka, Diego e tregon edhe në tatuazhe Maradona mban rekordin për numrin më të madh të faulleve të shkaktuar ndaj tij, në një Kupë Bote. Plot 53 faulle janë bërë ndaj tij gjatë Kupës së Botës 1986, në Meksikë.

Ai, gjithashtu, mban rekordin për numrin më të madh të faulleve të shkaktuar ndaj tij gjatë një ndeshjeje finale në Kupë Bote. Italia do të regjistronte plot 23 ndërhyrje të ndaluara ndaj tij, gjatë edicionit të vitit 1982.

Maradona shkëlqeu si një kapiten i lavdishëm për Argjentinën, veçanërisht në Kupën e Botës të vitit 1986, duke mposhtur me rezultatin 3-2 Gjermaninë Perëndimore, në finale. Diego, gjithashtu, fitoi “Topin e Artë”, si lojtar i shquar i turneut, në Botërorin e vitit 1986. Diego shënoi duke përdorur dorën e tij në çerekfinalen e Kupës së Botës 1986, kundër Anglisë. Kur u pyet për këtë gjë, ai tha: “Qëllimi ishte të shënoja. Pak nga dora e Perëndisë, pak nga krahu i Maradonës, kjo gjë u arrit.” Ky rast ka hyrë në histori me përcaktimin “Dora e Zotit”, edhe për faktin se Maradona, pothuajse i vetëm, fitoi Kupën e Botës për Argjentinën, më 1986.

Ai fitoi dy tituj në Seria A, me Napolin, në vitin 1987 dhe 1990. Ai, gjithashtu, fitoi Kupën UEFA me Napolin, në vitin 1989. Në Kupën e Botës 1994, në SHBA, Maradona ka luajtur vetëm dy ndeshje, ku shënoi një gol, kundër Greqisë, pasi rezultoi se kishte përdorur doping, ndaj u dërgua në shtëpi, pas testit përkatës. Ai u emërua si trajner i Argjentinës në tetor 2008. Maradona ka tituj në Argjentinë dhe Itali, kupa nacionale në Spanjë dhe Itali. Ai fitoi shumë trofe individualë, si atë të lojtarit më të mirë të Botërorit 1986, trofeun për golin më të mirë të shekullit të zgjedhur nga FIFA, si dhe atë të lojtarit më i mirë të shekullit, të zgjedhur nga FIFA, por me zgjedhjen e tifozëve. Maradona debutoi si trajner i Argjentinës më 19 nëntor 2008. Atë ditë mundi me rezultatin 1-0 Skocinë, në “Hampden Park”.

Pikat e forta të Maradonas

Driblimi – Dribluesi më i mirë i të gjitha kohërave.
Këmba e majtë – Diego mund të bënte gjithçka me këmbën e tij të majtë. Gjuante, pasonte, madje edhe mund të zhonglonte me një portokall me këmbën e majtë.
Ndikimi – Askush nuk mund të inspironte bashkëlojtarët si Diego. 4. Gjuajtjet e lira – Shënonte nga afër, nga distanca e mesme apo e largët. Nga të gjitha pozitat në gjuajtje të lira ishte i rrezikshëm.
Shkëlqimi në çastet e duhura – Kur ishte më e nevojshme Maradona gjithmonë shkëlqente.

Ai është golashënuesi më i lartë, i treti, për golat e shënuar për Argjentinën, pas Gabriel Batistutës dhe Hernan Crespos.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit