29.5 C
Tirana
Thursday, September 21, 2023
spot_img

Nga 1 dhjetori mësimi për nxënësit do bëhet i alternuar, çfarë do të thotë kjo?

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu propozon mësimin e alternuar nga 1 dhjetori për gjithë shkollat dhe nivelet. Sipas këtij propozimi të ministres, Ministria e Arsimit vendos që mësimi të zhvillohet online dhe në formën klasike, pra në klasa.

Manastirliu: Për të minimizuar çdo risk gjatë kësaj periudhe që rriten dhe infeksionet e tjera respiratore dhe për të qenë sa më të kujdesshëm, edhe pse fëmijët nuk vlerësohet të jenë transmetues të lartë të infeksionit nga Sars-Cov2, edhe pse protokollet e sigurisë në tërësi janë zbatuar nga strukturat arsimore, gjë që është refelktuar edhe në shifra, kemi peshuar rëndësinë e këtij ekulibri dhe kemi vendosur: T’i rekomandojmë MASR që nga data 1 dhjetor, të aplikojë skenarët që parashikojnë kryerjen e mësimit të alternuar, në formë tradicionale, pra me prani fizike duke e kombinuar me mësimin në distancë (online) bazuar në specifikat e sistemit arsimor dhe të dhënave lokale përkatëse në bashkëpunim me autoritetet shëndetësore.

Ministrja nënkupton mbylljen e shkollave dhe kalimin online? ‘Kemi një dimër të vështirë para’, tha ajo. Vendimi i takon ministrisë së Arsimit.

Ndërkaq, vetëm Universitetet vijojnë të qëndrojnë të mbyllura aktualisht, me vendim të Komitetit të Ekspertëve, njoftuar deri me dy dhjetor.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit