2.5 C
Tirana
Thursday, February 22, 2024
spot_img

Nëse e bëni këtë veprim çdo ditë do të jetoni më gjatë

Studimi i ri Australian sugjeron që thjesht përshpejtimi i ritmit të ecjes mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të vdekjes, veçanërisht për të moshuarit. Udhëhequr nga Universiteti i Sidneit së bashku me studiuesit nga Universiteti i Kembrixhit, Universiteti i Edinburgut, Universiteti i Limerick dhe Universiteti i Ulster, studimi i ri përcaktoi për të vlerësuar nëse shpejtësia e ecjes ishte e lidhur me një rrezik të zvogëluar të vdekjes nga kanceri, kardiovaskulare sëmundja, dhe të gjitha shkaqet.Studiuesit shikuan rezultatet e 11 sondazheve të bazuara në popullsi në Angli dhe Skoci, të cilat së bashku përfshinin 50,225 pjesëmarrës të cilët vetë-raportuan ritmin e tyre të ecjes.

Pasi morën parasysh faktorët ndikues si sasia totale dhe intensiteti i gjithë aktivitetit fizik të marrë, mosha, seksi dhe indeksi i masës trupore, ekipi zbuloi se ecja me një ritëm mesatar shoqërohej me një rrezik 20 për qind më të ulët për vdekshmërinë e të gjitha shkaqeve krahasuar me duke ecur me ritëm të ngadaltë. Ecja me ritëm të shpejtë ose të shpejtë e zvogëloi rrezikun edhe më tej, me 24 përqind. Ecja gjithashtu ndihmoi në zvogëlimin e rrezikut të vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare, me ecjen me një ritëm mesatar të shoqëruar me një rrezik të zvogëluar prej 24 përqind dhe ecjen me ritëm të shpejtë ose të shpejtë me një rrezik të zvogëluar prej 21 përqind kur krahasohet me ecësit e ngadaltë.

Përveç kësaj, ecja gjithashtu u gjet të ketë një efekt edhe më të fortë mbrojtës në grupmoshat më të vjetra, me ekipin që zbuloi se pjesëmarrësit mbi moshën 60 vjeç që ecnin me një ritëm mesatar përfitonin nga një rrezik prej 46 përqind më i ulët i vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare, ndërsa ata që ecnin me një ritëm të shpejtë kishin një rrezik për 53 për qind të zvogëluar. Sidoqoftë, ekipi nuk gjeti prova se ritmi i ecjes ndikonte në rrezikun e vdekshmërisë nga kanceri.”Një ritëm i shpejtë në përgjithësi është pesë deri në shtatë kilometra në orë, por kjo varet vërtet nga nivelet e aftësisë së një shëtitësi; një tregues alternativ është të ecësh me një ritëm që të bën pak të marrësh frymë ose të djersitesh kur qëndron”, shpjegoi autori kryesor Profesor Emmanuel Stamatakis.

“Sidomos në situata kur ecja më shumë nuk është e mundur për shkak të presioneve të kohës ose një ambienti më pak miqësor për ecjen, ecja më shpejt mund të jetë një mundësi e mirë për të rritur rrahjet e zemrës – një që shumica e njerëzve mund ta përfshijnë lehtësisht në jetën e tyre”.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit