23.5 C
Tirana
Monday, July 22, 2024
spot_img

Kina ia “lë topin” Italisë: Aty është origjina e COVID-19

Disa zyrtarë kinezë po hedhin dyshime se Covid -19 ka shpërthyer për herë të parë në Itali. Ata përdorin një studim, i cili tregon se virusi është hasur për herë të parë në fillim të Shtatorit të vitit 2019, tre muaj para se të konfirmohej shpërthimi i tij në qytetin kinez të Vuhanit.

Vendi aziatik ka hedhur më parë dyshime edhe mbi Spanjën, si vend origjine i pandemisë, apo edhe ushtrinë amerikane, duke pretenduar se ishte ajo që e solli virusin në Vuhan në Tetor të vitit të kaluar gjatë Lojërave Botërore Ushtarake.

Mediat shtetërore kineze po e shtyjnë fuqimisht idenë se studimi i ri nga Instituti Kombëtar i Kancerit provon se përhapja nisi në Itali dhe jo në Kinë.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit