29.5 C
Tirana
Thursday, September 21, 2023
spot_img

6 sendet që duhet të keni me vete për t’u mbrojtur nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë bën apel për respektimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Në njoftimin e shpërndarë në faqen e saj zyrtare, Ministria rekomandon 3 hapat që duhen ndjekur për të këputur zinxhirin e infektimit, përfshirë ruajtjen e distancës, mbajtjen e maskës dhe larjen e shpeshtë të duarve.

Njoftimi i MSH

– Duhet të shmangim grumbullimet, të ruajmë distancimin fizik për të parandaluar përhapje e COVID-19.

– Maska mbrojtëse tashmë është një mjet i gjithëpranuar për dobinë e saj.

– Larja e shpeshtë e duarve dhe dezinfektimi tyre ndalojnë infektimin nga SARS-COV2.

Është koha të zbatojmë me përpikmëri këto rregulla, për mbrojtjen e shëndetit”, rekomandon MSH.

Ndërkohë me anë të një fotoje ilustruese rekomandohen sendet personale që duhet të kemi me vete për parandalimin e Covid-19: Maskë, dezinfektant, larës duarsh, shishe personale, kartëpeceta dhe vitaminë C.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit