16.5 C
Tirana
Saturday, September 23, 2023
spot_img

Vrau “rastësisht” me thikë 7 vjeçaren në park, shqiptarja shpallet fajtore, por… (Emri)

Një grua shqiptare është deklaruar fajtore për vrasjen me thikë të 7 vjeçares Emily Jones, në një sulm ‘të rastësishëm’ para prindërve të saj të tmerruar në ditën e Nënës.

Eltiona Skana, 30 vjeçe, u deklarua fajtore për akuzën e vrasjes gjatë një seance të shkurtër kur u paraqit në Gjykatën e Kurorës në Manchester përmes videos.

Emily u vra me thikë për vdekje ndërsa vizitoi Queen’s Park në Bolton me prindërit e saj më 22 mars.

Në seancën e sotme përmes videos, Skana u shoqërua nga një anëtar i ekipit ligjor.

Skana, me origjinë nga Shqipëria, u deklarua e pafajshme për një akuzë alternative për vrasjen e vajzës.

Michael Brady, duke ndjekur penalisht, i kërkoi gjyqtarit, Z. Justice Henshaw të shtynte seancën për shtatë ditë që avokatët e prokurorisë të merrnin në konsideratë deklaratat e saj, kërkesë e pranua nga gjykata.

Një hetim në fillim të këtij viti dëgjoi që Emily e vogël ishte me prindërit kur u godit me thikë për vdekje.

Hetimi dëgjoi se një grua e goditi atë në qafë, duke shkaktuar një dëmtim katastrofik.

Emily u dërgua me urgjencë në Spitalin Mbretëror Salford, por u shpall e vdekur tragjikisht në 3.56 pasdite pavarësisht përpjekjeve më të mira të mjekëve që luftuan për të shpëtuar jetën e saj.

Skana u arrestua nën dyshimin e vrasjes së Emily dhe u ndalua që prej asaj kohe.

Shqiptarja ka qenë në një strukturë të sigurisë së lartë të shëndetit mendor pas arrestimit. Avokatët mbrojtës tani kanë shtatë ditë për të shqyrtuar deklaratën. Një gjyq mbi akuzën e vrasjes është planifikuar të fillojë në 23 nëntor.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit