29.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Italia në karantinë/ Ja sa parashikohen gjobat për ata që thyejnë rregullat

Italia është futur në karantinë të pjesshme, sipas zonave në varësi të rrezikut nga pandemia. Në zonat e kuqe, nuk lejohet të dalësh nga shtëpia përveçse për arsye shëndetësore ose pune.
Ata që nuk kanë një arsye të rëndësishme, mund të gjobiten nga 280 deri në 560 euro, në rast përsëritje.

Për ata që shkelin karantinën, parashikohet arrest nga tre deri në 18 muaj, së cilës i shtohet një gjobë që mund të shkojë nga 500 deri në 5 mijë euro.

Për të lëvizur duhet të shkarkohet një leje nga faqja e internetit e Ministrisë së Brendshme.

Nëse në zonat e kuqe dyqanet, baret dhe restorantet duhet të qëndrojnë të mbyllura, në zonat e verdha do të jenë në gjendje të vazhdojnë punën por me rregulla strikte.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit