20.5 C
Tirana
Friday, September 22, 2023
spot_img

Viroza stine apo Covid? Këshillat e mjekëve për mjekimin që duhet të marrim

Pandemia e koronavirusit sikurse në çdo rast tjetër kur ndodh një fenomen i tillë me përmasa globale, ka prodhuar infodemi, ku popullata gjendet e mbingarkuar me kaq shumë informacion sa nuk di ku të drejtohet.

Në Shqipëri, mjekimi për Covid po bëhet gjithnjë e më shumë debatues ku “lufta” më e madhe bëhet virtualisht, me komente dhe kundër argumente nga të dyja palët.

Ata që po e pësojnë në këtë rast janë pacientët ku përveç kostos marramendëse të mjekimit të Covid po përballen dhe me infodeminë që po shkaktojnë rrjetet sociale.

Në këtë periudhë vjeshte të dytë, në vendin tonë po qarkullojnë përveç koronavirusit dhe virozat e stinës, ndërsa gripi duket ende larg.

Një temperaturë 38 gradë, një dhimbje grykësh apo ethe shpesh herë janë shenja të virozave të stinës por këto simptoma janë kaq të ngjashme dhe për virusin Covid-19.

Po si të dallojmë nëse kemi simptoma të virozave apo covid? Mjekët thonë se asnjë pacient nuk duhet të nisë vetë mjekimin apo të konsultohet me të tjerë përveç se me mjekun e tij të familjes.

Ajo çfarë rekomandohet nga specialisti i qendrës shëndetësore janë analizat e gjakut që tregojnë nëse je i prekur nga virozat apo covid.

“Dy elementë tregues të Covid-19 janë neutrofilet dhe lymfocitet e ulëta si dhe një hemoglobinë e rritur tej normës. Po ashtu dhe leucocitet dhe ngarkesa virale siç njihet ndryshe PCR. Ndaj ne i rekomandojmë pacientit një grup analizash gjaku për të vërtetuar dyshimet tona. Por këto analiza nuk kryhen nëse ke thjesht një temperaturë të moderuar 38. Duhet parë ecuria në ditët në vazhdim”, thonë mjekët specialistë.

Në rastet e virozave të stinës, mjekët thonë se para pandemisë gjithçka kalohej pa mjekim specifik, vetëm me qetësues. Vetëm në rastet e agravimit siç mund të jenë grykët e skuqura apo të infektuara dhe kolla, para mjekimit rekomandohej kryerja e grafisë së mushkërisë për të parë nëse pacienti ishte i prekur nga pneumonia.

Por sot gjithçka po bëhet mbrapsht. Të frikësuar nga sëmundja, pacientët rendin pa bërë analiza të marrin mjekimin sipas rekomandimeve të farmacistit e më keq akoma, duke këshilluar njëri-tjetrin.

Ekspertët e shëndetit publik bëjnë apel për më shumë kujdes me mjekimin,sepse çdo gjë ka kosto në shëndet.

“Pa konfirmuar diagnozën e saktë nuk duhet të jepet mjekimi. Pacienti duhet të jetë i qartë se çfarë ka dhe të ndjekë me rigorozitet skemën e mjekimit që jep mjeku specialist”.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit