29.5 C
Tirana
Thursday, September 21, 2023
spot_img

Greqia zgjerohet me 12 milje në Detin Jon, Presidentja firmos dekretin

Presidentja e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou ka firmosur një dekret për zgjerimin e Greqisë në detin “Jon” nga 6 në 12 milje, në kufirin e saj me Italinë dhe jo në zonën e Jonit ku kjo hapësirë është akoma në diskutim, si në rastin e Shqipërisë.

Konkretisht, dekreti përfshin hapësirën nga ishujt Diapontia deri në kepin Tenaro të Peloponezit.

Dekreti i nënshkruar sot nga Presidentja Katerina Sakellaropoulou që miraton zgjerimin e kufirit detar u dërgua në Gjykatën më të lartë administrative të vendit, Këshillin e Shtetit për një kontroll ligjor përpara se të hyjë në fuqi, raportojnë mediet greke.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit