33.5 C
Tirana
Friday, June 21, 2024
spot_img

Kur vera derdhet lumë! Lëngu i kuq mbulon rrugët në Spanjë (Video)

Mijëra litra verë kanë vërshuar në rrugë pranë një punishteje vere në Villamalea, zonë që ndodhet në provincën juglindore spanjolle të Albacete. Gjithçka ka ndodhur në pak sekonda, si pasojë e një difekti në rezervuarin e magazimit.

Rreth 50,000 litra u derdhën, sipas mediave lokale. Të pranishmit në vendin e ngjarjes filmuan vreshtin dhe rrethinat e mbushura plot me verë të kuqe.

Kantinat e verës në Villamalea janë në mes të sezonit të korrjes, që do të thotë që punëtorët janë të zënë duke mbledhur rrush të freskët dhe duke i përgatitur për fermentimin primar. Vera e kuqe normalisht bëhet nga tuli i rrushit të kuq ose të zi, i cili i jep ngjyrën verës.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit