2.5 C
Tirana
Thursday, February 22, 2024
spot_img

Athina drejt njohjes së Kosovës? Sinjalet që japin zhvillimet e fundit

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e tij grek, Kyriakos Mitsotakis. Kreu i ekzekutivit në Prishtinë shprehet se me homologun grek u diskutua për zhvillimet politike, thellimin e bashkëpunimit, procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe për procesin e liberalizimit të vizave.

“Sot zhvillova një bisedë telefonike me kryeministrin e Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, me të cilin biseduam për zhvillimet politike në vend, thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve, kryesisht në fushën ekonomike, procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe për procesin e liberalizimit të vizave, me ç’rast Kosova tash e sa kohë i ka të plotësuara të gjitha kushtet. Roli mbështetës i Greqisë për Kosovën është tepër i rëndësishëm, ngaqë është vend anëtar i BE-së dhe NATO-s, organizata këto që Kosova aspiron të jetë pjesë e tyre”, shkruan ai.

Telefonata vjen pak ditë pas vizitës së ministrit të jashtëm grek Nikos Dendias në Kosovë. Greqia është një nga vendet që nuk e ka njohur Kosovën, por lëvizjet e fundit duket se janë sinjale që të çojnë drejt një qëndrimi të ri.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit