20.5 C
Tirana
Friday, September 22, 2023
spot_img

Si të pastroni mushkëritë me çajra bimore në këto kohë virozash

Specialisti i bimëve mjekësore, Ylli Merja, ka sugjeruar një mënyrë unike për të pastruar mushkëritë në këto kohë të rënduar virozash.
Merja propozon avuj të çajit dhe një frymëmarrje të thellë me qëllim që të depërtohet deri në bronke.

Për të përgatitur çajin nevojitet kryesisht limon e pak karafila. Pasi të ziejë çaji, afrohemi deri në 35 cm, thithim avujt derisa të provokojmë kollë.

Sipas doktor Merjas, kollitja në këtë rast nuk përbën shqetësim, por përkundrazi është shenjë se mushkëria po pastrohet nga gjithë ngarkesat mikrobiale që ka.

Kjo praktikë rekomandohet për më të rinjtë të cilët nuk mund të përdorin recetat e Merjas me ponç. Në komunikim direct përmes Skype me TV “News 24”, Merja vërejti se gjatë kësaj kohe janë pare shenja komplekse të Koronavirusit, si dj egie hundësh, shtim të djerësitjes, kryesisht në kraharor, apo edhe tështitje.

Ai vërejti se tështitja e shpeshtë është shqetësuese, pasi është shenjë e një pranie të shumtë virusesh në rrugët e frymëmarrjes.

Merja përsëriti kërkesën për të përdorur propolis, rigon dhe antiseptikë të ndryshëm. Optimist për rënien e rasteve të infektuara në vend, ai tha se duhet të bëjmë përsëri kujdes.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit