25.5 C
Tirana
Sunday, July 14, 2024
spot_img

Messi fton bashkëlojtarët e përfaqësueses të lëvizin me avionin e tij privat

Lionel Messi ka ofruar përdorimin e aeroplanit të tij privat, në vlerë 12 milionë funte, për bashkëlojtarët e tij të Argjentinës gjatë kësaj periudhe të ndeshjeve të përfaqësueseve, shkruan “The Sun”.

Argjentina do të përballet me Bolivinë dhe Ekuadorin në dy ndeshjet e para eliminatore për Botërorin 2022. Do të luajë më 8 tetor kundër Bolivisë dhe 13 tetor kundër Ekuadorit.

Për shkak të situatës me pandeminë e koronavirusit, Messi ka ofruar aeroplanin e tij për yjet e Argjentinës që aktualisht luajnë në Evropë në mënbyrë që ata të jenë të sigurtë. Me Messin kanë fluturuar Paulo Dybala, Juan Foyth, Marcos Acuna, Lucas Ocampos e Nicolas Otamendi.

Të pesë yjet më pas edhe do të kthehen me Messin në Spanjë në tentim për të limituar kontaktet në aeroporte publike.

Ylli i Barcelonës, së pari ka filluar ta përdorë aeroplanin “Gulfstream V” me vlerë 12 milionë funte në vitin 2018, dhe ai e ka marrë me hua nga një kompani argjentinase shumë herë në vitet e fundit.

Ky aeroplan ishte detyruar të bënte ulje emergjente në Bruksel për shkak të një problemi teknik më herët këtë vit.

Është aeroplan luksoz, ku në mesin e gjërave ka edhe një kuzhinë. Janë dy tualete dhe ka ulëse për 16 persona.

Ulëset mund të ulen e të kthehen në shtretër për tetë persona.

Messi madje ka edhe emrat e të dashurve të tij në aeroplan, bashkëshortes Antonella, e fëmijëve Thiago, Ciro e Mateo.

Po kështu, aeroplani në bishtin e vet ka numrin 10 ikonik të Messit.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit