29.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Lëkurë e errët dhe sy blu, sindroma e rrallë e fisit indonezian (Foto)

Indonezia është një vend shumë i veçantë, i cili përbëhet nga mbi 17,000 ishuj.

Konsiderohet se është vendi më i madh ishull në botë. Duke pasur kaq shumë ishuj, është një vazo shkrirjeje e kulturës.

Aty fliten mbi 700 gjuhë të ndryshme, por një gjë e çuditshme ka ndodhur në ishullin e vogël të Buton.

Disa njerëz autoktonë atje kanë një ‘shpërthim’ të çuditshëm gjenetik të njohur si sindroma Waardenburg, e cila mund të shkaktojë humbje të dëgjimit, dhe në këtë rast, sy blu verbues që na kujtojnë Fremen e Frank Herbert nga Duna.

Sindroma mund të ndikojë edhe në një sy të vetëm, duke i bërë ato heterokromatike. Kjo sindromë e rrallë i ka bërë ata shumë të veçantë në krahasim me fiset e tjera të ishullit.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit