20.5 C
Tirana
Friday, September 22, 2023
spot_img

Pas tërmetit 5.2 ballë, autoritetet greke ngrenë alarmin për vullkan

Një tërmet i fortë ka tronditur Greqinë ditën e sotme. Sipas mediave vendase, tërmeti ishte me magnitudë 5.2 i shkallës rihter dhe u regjistruar ne orën 14:05.

Lëkundjet e tërmetit janë regjistruar 25 kilometra në perëndim të ishullit të Egjeut jugor dhe 48 kilometra në perëndim të Kos.

Mediat greke raportojnë që fakti që ka një vullkan në Nisyros, detyron Mbrojtjen Civile të aktivizojë një protokoll të veçantë reagimi, me rezultatin që shërbimet tashmë janë vënë në gatishmëri.

Protokolli parashikon mobilizimin e shërbimeve për të zbuluar çdo rrëshqitje toke ose ngritje të valëve të detit.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Na ndiqni

4,806FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit