33.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Si ta kuptoni nëse dikush po ju përgjon në Facebook

Nëse dyshoni se dikush po ju spiunon apo ka hyrë në llogarinë tuaj, Facebook ju jep mundësinë ta kontrolloni ose parandaloni atë.

Facebook ka teknologji që gjurmon ku profili juaj është i loguar dhe mund t’ju ndihmojë të dilni ose të mbroni profilin tuaj nga njerëzit që përpiqen ta hakojnë atë, shkruan “The Sun”.

Facebook mund të sigurojë informacione në lidhje me vendndodhjen e pajisjeve në të cilat është përdorur profilin tuaj, si dhe pajisjen në fjalë, llojin e shfletuesit dhe datën dhe kohën kur profili u aksesua për herë të fundit. Së pari, hapni shfletuesin e internetit që po përdorni dhe hyni në Facebook-un tuaj. Pastaj klikoni shigjetën rënëse në faqen kryesore dhe zgjidhni cilësimet.

Në faqen e cilësimeve duhet të klikoni në “sigurinë dhe log in”, i cili duhet të shfaqet si një opsion në anën e majtë të ekranit . Pastaj zhvendosni shigjetën në seksionin “ku jeni qasur”.

Kjo pjesë do t’ju tregojë të gjitha pajisjet në të cilat është qasur Facebook-u, përfshirë çdo pajisje aktualisht aktive. Do të keni mundësi të shihni kohën dhe datën kur ndodhi kontrolli, çfarë lloj pajisjeje ishte duke u përdorur dhe vendndodhja.

Nëse klikoni në tre pikat vertikale në të djathtë të çdo seance të listuar, do të jeni në gjendje të ç’abonoheni ose të raportoni se nuk jeni ju. Do t’ju ofrojë gjithashtu mundësinë e kyçjes të të gjitha seancave.

Nëse doni të kontrolloni se ku përdoret Facebook-u juaj përmes një aplikacioni në celular ose tablet, procesi është shumë i ngjashëm. Në aplikim do t’ju duhet të klikoni në tre linjat horizontale në këndin e poshtëm të djathtë.

Pastaj zbritni derisa të shihni cilësimet dhe klikoni këtu. Kur në “cilësimet” shkoni te “siguria” dhe klikoni në siguri dhe hyrje. Më pas do të shikoni seksionin “Ku jeni loguar” dhe klikoni në të gjitha të gjitha pajisjet për të parë.

Ashtu si me metodën e kompjuterit, do të keni mundësi të shihni kohën dhe datën kur ka ndodhur kyçja, çfarë lloj pajisjeje përdoret dhe vendndodhja. Nëse klikoni në tre pikat vertikale në të djathtë të çdo seance të listuar, do të jeni në gjendje të dilni ose të raportoni që nuk jeni ju. Do t’ju ofrojë gjithashtu mundësinë e shkyçjes nga të gjitha seancat.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Më të fundit