34.5 C
Tirana
Friday, July 12, 2024
spot_img

Mark Rutte do të jetë drejtuesi i ri i NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i përgjithshëm i NATO-s pasi të gjithë 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri në largim i Holandës do të pasojë Jens Stoltenberg.

Pas miratimeve nga Hungaria dhe Sllovakia të martën, Rumania konfirmoi sot mbështetjen e saj për Rutte, me presidentin rumun Klaus Iohannis që tërhoqi kandidaturën e tij për postin e lartë të NATO-s.

Rutte do të marrë drejtimin e NATO-s në një kohë kritike. Mandati i tij do të fillojë më 2 tetor, pak më shumë se një muaj para zgjedhjeve në SHBA, të cilat do të ndikojnë në fatin e aleancës ushtarake që ka shërbyer si një pengesë ndaj një Rusie agresive. Ish-presidenti amerikan Donald Trump, kandidati aktual republikan, ka premtuar të qëndrojë në NATO, por kërcënoi të shkurtojë ndihmën amerikane për Ukrainën nëse rizgjidhet.

Vëzhguesit, megjithatë, e vlerësojnë Rutte-n për aftësinë e tij për të bërë marrëveshje me politikanë nga sfondi të ndryshme.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit