30.5 C
Tirana
Thursday, June 20, 2024
spot_img

Shënohet viktima e parë në botë nga gripi i shpendëve

Rasti i parë fatal i gripit të shpendëve H5N2 në mbarë botën është konfirmuar në Meksikë. Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi se një burrë 59-vjeçar ndërroi jetë në kushte të rënda shëndetësore, pasi ishte paraqitur në spital me simptomat që përfshinin ethe, gulçim, diarre dhe të përziera.

Ai vdiq më 24 prill, në një institut të specializuar në kryeqytetin meksikan, disa orë pasi u shtrua në të për trajtim, sipas OBSH-së.

Lloji H5N2 është i ndryshëm nga ai (H5N1) që shkakton shpërthimin aktual të lopëve në SHBA.

Asnjë rast tjetër njerëzor i H5N2 nuk është identifikuar dhe nuk ka “asnjë rrezik” për popullatën e përgjithshme, sipas ministrisë meksikane të shëndetësisë.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit