30.5 C
Tirana
Thursday, June 20, 2024
spot_img

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse ndaloni së veshuri pantallona

Pantallonat mund t’i tregojnë botës se çfarë lloj stili ndiqni, çfarë lloj pune keni dhe çfarë tendencash mbështetni. Ata kanë qenë pjesë e modës për shekuj dhe kanë qenë gjithmonë pjesë e veshjeve të njerëzve. Por, çuditërisht, disa gjëra mund të ndodhin nëse nuk ndalojmë t’i veshim ato për një farë kohe dhe shëndeti ynë mund të ndryshojë gjithashtu. Të duket e çuditshme?

1. Mund të shmangni celulitin ose përkeqësimin e tij

Ekspertët pohojnë se nëse ndalojmë së veshuri pantallona të ngushta, veçanërisht xhinse të ngushta, mund të shmangim përkeqësimin e celulitit. Kur kryqëzojmë këmbët ose veshim pantallona të ngushta, kemi një shans të madh për të pasur lëkurën e ‘lëvozhgës së portokallit’.

Studiuesit britanikë paralajmërojnë se xhinset shumë të ngushta provokojnë celulit në kofshë. Qarkullimi i ndërprerë i gjakut parandalon që oksigjeni dhe lëndët ushqyese të arrijnë atje ku duhet të shkojnë në trupin tonë. Rezultati: lëkura është e lodhur dhe metabolizmi i lëkurës ngadalësohet.

2. Mund ta shikoni veten me sy tjetër

Fizioterapistët paralajmërojnë se veshja e pantallonave mund t’ju bëjë ta shihni veten më të dobët se sa jeni. Ato fshehin të gjitha pikat ‘problematike’ në trupin tonë dhe mund të na japin ndjenjën e rreme se nuk kemi nevojë të ushtrohemi. Nëse ndaloni së veshuri pantallona, ​​mund të zbuloni se disa pjesë të trupit tuaj kanë nevojë për vëmendjen tuaj dhe ky mund të jetë një motivim i fortë për të zgjedhur një mënyrë jetese aktive.

3. Trupi juaj dhe organet e brendshme mund të ndjehen më të relaksuar

Veshjet e ngushta, xhinset dhe rripat mund të shkaktojnë probleme.

Presioni i krijuar nga pantallonat dhe rripat në stomak mund të provokojë refluks acidi, pra kthimin e acidit të stomakut, duke shkaktuar urth. Kur nuk mbajmë pantallona, mund të ndjejmë më pak presion mbi organet tona të brendshme dhe të shmangim këto ndjenja të pakëndshme.

4. Trupi juaj mund të kruhet më pak

Ne mund të jemi alergjikë ndaj pëlhurave të ndryshme dhe kjo është arsyeja pse trupi ynë mund të ketë kruarje nganjëherë. Por ajo që shkakton kruajtje të rëndë është kontakti i ngushtë i materialit me këmbët tona. Ndërsa veshim pantallona, ​​veçanërisht ato të ngushta, ne provokojmë atë kontakt të ngushtë të rrobave me trupin tonë dhe lëkura mund të fillojë të ënjtet dhe kruhet.

5. Ju mund të shmangni puçrrat tek këmbët

Veshja e pantallonave të ngushta, mund të jetë shkaku i folikulitit, i cili është akne dhe acarim që shkaktohet nga shtrëngimi i pantallonave. Gjithashtu, djersa avullohet më keq kur vishni pantallona. Pra, nëse vishni rroba të gjera, shanset që të shmangni këtë efekt të pakëndshëm do të jenë më të ulëta.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit