16.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img

Ndryshuan kushtet për të përfituar bursë, studentët e Filologjikut dalin në protestë

Pas studentëve të Mjekësisë, edhe studentët e Filologjikut janë ngritur në protestë. Shkak janë bërë kushtet e kontratës, për të cilat ata thonë se kanë ndryshuar.

Ndryshimi kriterit për të marrë bursë ka nxjerrë në protestë studentët sot.

Vitin e kaluar u miratua një VKM që mbeshtesë me 400 mijë lekë të vjetra në muaj studentët me mesatare 8.5 e sipër të cilët regjistrohen në një degë që konsiderohet prioritet kombëtar si stimul për regjistrimin në atë degë.

Këtë vit u tha nga Evis Kushi (gjatë kohës që ishte ende ministre e Arsimit) se do të hiqet komplet kriteri i mesatares dhe do të përfitojnë të gjithë, por më pas VKM u ndryshua duke bërë që vetëm një pjesë e vogël e studentëve të regjistruar të përfitojnë nga bursa.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit