16.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img

Kjo është vitamina që e mban trurin të ri dhe të shëndetshëm

Nga Uma Naidoo/ Si një nutricioniste, gjithmonë e kam të nevojshme të mbaj një dietë të ekuilibruar mirë. Dhe duke pasur parasysh se rreziku i sëmundjeve neurologjike rritet me rritjen e moshës, një pyetje që shpesh bëjnë pacientët e mi është: “Cila është vitamina më e mirë për të mbrojtur trurin tonë të plakur?”

Grupi i vitaminave që kam më shumë prioritet për të mbajtur trurin tim të ri dhe të shëndetshëm janë vitaminat B.

Përfitimet e trurit nga vitaminat B

Depresioni, demencia dhe dëmtimi mendor shpesh shoqërohen me mungesë të vitaminave B, zbuloi një studim nga Shkolla e Mjekësisë e Universitetit Ëayne.

Ka tetë vitamina të ndryshme B, secila me përfitimet e veta primare shëndetësore:

1. Rritja e energjisë tuaj

Vitamina B1, ose tiamina, është thelbësore për funksionin bazë të qelizave tona dhe metabolizimin e lëndëve ushqyese për energji.

2. Zbërthimi i medikamenteve

Vitamina B2, ose riboflavina, vepron si një ndihmës i enzimave në qelizat tona që kryejnë reaksione të rëndësishme, si në trup dhe në tru.

3. Reduktimi i inflamacionit

Vitamina B3, ose niacina, punon me më shumë se 400 enzima për të prodhuar materiale si kolesteroli dhe yndyra e nevojshme brenda trupit dhe për të kthyer energjinë për të gjitha sistemet e organeve tona.

4. Mbështet shëndetin e përgjithshëm të trurit

Vitamina B5, ose acidi pantotenik, është thelbësor për krijimin e një përbërje molekulare të quajtur koenzima A, e cila ndihmon enzimat e trupit tonë të ndërtojnë dhe shpërbëjnë acidet yndyrore për energji.

5. Luftoni sëmundjet

Vitamina B6, ose piridoksina, është e dukshme për rolin e saj në parandalimin e sëmundjeve, sepse nivelet e duhura të kësaj vitamine shoqërohen me rrezik më të ulët të një numri kanceresh.

6. Ndihmon qelizat të komunikojnë më mirë

Vitamina B7, më së shumti e njohur si biotina, rregullon sinjalet e qelizave për komunikim të shpejtë dhe efikas në të gjithë trupin. Në tru, është thelbësore për sinjalizimin qelizor nëpërmjet neurotransmetuesve.

7. Duke ju mbajtur të ekuilibruar

Vitamina B9, ose folati, është një vitaminë kyçe për mbështetjen e shëndetit të trurit dhe neurologjik, funksionin optimal të neurotransmetuesit dhe shëndetin e ekuilibruar psikologjik.

8. Duke ndihmuar zemrën tuaj

Vitamina B12, ose kobalamina, është një vitaminë thelbësore për formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe ADN-së, dhe për mbështetjen e zhvillimit dhe funksionit të sistemit nervor.

Ushqimet më të mira të vitaminës B

Këtu janë gjashtë ushqime të pasura me vitaminë B që ha çdo ditë:

1. Një vezë përmban një të tretën e vlerës së rekomanduar ditore të vitaminës B7, ndërkohë që përmban edhe sasi të vogla të shumë vitaminave të tjera B.

2. Kosi është i lartë në vitaminë B2 dhe vitaminë B12

3. Bishtajoret si fasulet e zeza, qiqrat, edamame dhe thjerrëzat ndihmojnë për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe shëndetin e trurit. Ato janë një burim i shkëlqyer i vitaminës B9 dhe përfshijnë sasi të vogla të vitaminës B1, vitaminës B2, vitaminës B3, vitaminës B5 dhe vitaminës B6.

4. Salmoni është natyralisht i pasur me të gjitha vitaminat B, veçanërisht vitaminën B2, vitaminën B3, vitaminën B6 dhe vitaminën B12. Jini të vetëdijshëm për burimin e ushqimit tuaj të detit dhe mbani mend se salmoni i ngrirë ose i konservuar është gjithashtu një opsion buxhetor.

5. Farat e lulediellit janë një nga burimet më të mira bimore të vitaminës B5

6. Zarzavatet me gjethe të tilla si spinaqi, chard zviceran dhe lakra janë një burim i shkëlqyer i vitaminës B9.

Dr.Uma Naidoo është një psikiatre ushqyese, eksperte e trurit dhe anëtare e fakultetit në Shkollën Mjekësore të Harvardit.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit