25.5 C
Tirana
Sunday, July 14, 2024
spot_img

Nis viti i ri shkollor, 29 mijë nxënës në banka për herë të parë

Pushimet verore mbaruan dhe këtë të hënë nxënësit rikthehen në shkollë. Rreth 29 mijë fëmijë pritet ta provojnë për herë të parë ndjesinë e bankave.

Në lidhje me këtë rast të veçantë ka reaguar edhe Presidenti Bajram Begaj. Ai u uron suksese nxënësve, mësuesve dhe prindërve. Në veçanti urimi i kreut të shtetit shkon për ata që hyjnë në klasë të parë.

“Suksese në vitin e ri shkollor për çdo nxënës, mësues dhe prind në Shqipëri, e në veçanti për të gjithë ata nxënës që hyjnë në klasë të parë! Puna dhe përkushtimi juaj i sotëm, ndërtojnë Shqipërinë e së nesërmes”, tha Begaj.

Për nisjen e shkollës ka reaguar edhe ministrja në detyrë e Arsimit, Evis Kushi. Ajo ka shpërndarë një video ku nxënësit këndojnë himnin e flamurit dhe u uron atyre suksese.

“Me himnin e flamurit, që këndohet sot nga të gjithë nxënësit në mbarë vendin, për të çelur siparin e vitit të ri shkollor, e që do të vijojë të këndohet çdo të hënë në të gjitha shkollat tona, ju uroj suksese e vit të mbarë”, tha Kushi.

Në vitin e shkuar shkollor pati të regjistruar në arsimin parauniversitar rreth 433 mijë nxënës dhe fëmijë, rreth 21 mijë më pak se në vitin shkollor 2021-2022.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit