29.5 C
Tirana
Thursday, September 21, 2023
spot_img

Një foto e viteve ’70 që të befason

Nga Shpendi Shakaj

Një foto e vitit 1970 që na tregon lirinë e vërtetë të njeriut!

Një kohë kur depresioni, diabeti, obeziteti dhe sëmundjet autoimune…ishin fjalë të rralla dhe të panjohura!

Por çfarë vëmë re …në foton e vitit 1970…?

Njerëz normalë pa … celularë.. dhe fiksime për selfie (një produkt mode që promovon narcizmin egoist)!!

-Të gjithë flisnin me njëri-tjetrin…pa frikë e përçarje

Shiheshin në sy …pa shikime të fshehura pas syzeve të diellit
Përqindjet minimale të obezitetit ..atëherë industria ushqimore… nuk ishte veçanërisht e zhvilluar, dhe ushqimi ishte i thjeshtë… pa shumë aditivë-konservantë, hormone, sheqer, pesticide etj.
Një kohë kur njerëzit vlerësonin të paktat dhe të thjeshtat.. sendet dhe njerëzit …. duke injoruar ” të dukurit!”

Thjeshtësia në modë pa…teprim

Plazhe natyrore pa shfrytëzim tregtar!!!

Nuk kishte internet por masmedia të pakta dhe cilësore… me gazetarë të shkolluar pa fjalë përçarëse!!

Gjithashtu ….

Muzikë dhe kinema që…”mësonin” dashuri dhe erotizëm..në ndryshim nga sot!!!

Seriale të pastër për fëmijë pa dhunë.

Nuk kishte dh*në tifozësh siç ndodh sot kur sporti është bursë.

V*asjet e grave, p**dhunimet dhe k*imet..ishin në një masë shumë më të vogël në krahasim me sot kur nuk kemi….Patriarkat!!! (meqenëse disa “analistë” TV gabimisht ia atribuojnë të gjitha të këqijat …vetëm patriarkatit …duke shpërfillur shkaqet e vërteta që nuk janë gjë tjetër veçse ndryshimi i stilit të jetesës dhe “komercializimi” i njerëzve)

Gratë atëherë i rrisnin me dashuri fëmijët e tyre në shtëpi…dhe kujdeseshin për ushqimin e tyre!!

Tani gruaja është punëtore, fëmijët rriten me përkujdesjen e… celularit dhe vendin e ushqimit të gatuar në shtëpi e ka zënë…junk food me…çfarë sjell kjo!!!

Pra, për ata që pyesin se si.. arritëm në izolimin social të njerëzve sot, shtimin e dh*nës, k*imit dhe sëmundjeve kronike, të gjitha përgjigjet fshihen pas komercializimit të tepruar të gjithçkaje.. që sot e quajmë “evolucion” dhe ndikon ndjeshëm në stilin e jetës, shëndetin dhe sjelljet e njerëzve.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit