14.5 C
Tirana
Sunday, October 17, 2021
spot_img

Jeni vaksinuar? Katër simptoma të ndryshme që zbulojnë se jeni infektuar me koronavirus

Ata që janë vaksinuar kundër koronavirusit raportojnë simptoma të veçanta që zbulojnë se janë infektuar përsëri me SARS-CoV-2 sipas të dhënave nga Shërbimi Kombëtar Shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar. Sipas NHS-së, tre simptomat kryesore të Covid-19 janë kolla e vazhdueshme, ethe të larta dhe humbja e nuhatjes ose shijes. Por ekspertët paralajmërojnë se këto simptoma mund të jenë të ndryshme te njerëzit e vaksinuar kundër koronavirusit.

Bazuar te të dhënat e mbledhura nga ZOE Symptom Tracker, një aplikacion i përdorur në Mbretërinë e Bashkuar për të monitoruar rrjedhën e koronavirusit, ekspertët regjistruan katër simptoma kyçe te pacientët e vaksinuar.

Teshtima konsiderohet si një nga simptomat kryesore të raportuara nga britanikët e vaksinuar. Teshtitja nuk është një simptomë tipike e koronavirusit dhe shpesh i atribuohet alergjive. Sidoqoftë, në rastin e njerëzve të vaksinuar, teshtitja e vazhdueshme pa ndonjë arsye mund të jetë një simptomë e Covid-19 dhe jo një alergji.

Ekspertët gjithashtu theksojnë se dhimbja e kokës, rrjedhja e hundës dhe dhimbja e fytit janë simptomat kryesore të raportuara nga ata që janë vaksinuar kundër koronavirusit.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
2,983FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit