22.5 C
Tirana
Wednesday, August 4, 2021
spot_img

Pajisja që kthen djersën e njeriut në një karikues, pa lëvizur muskulin

Shkencëtarët kanë krijuar një pajisje e cila mbledh djersën nga maja e gishtit e njeriut për të krijuar energji dhe ju nuk keni nevojë të lëvizni as një gisht për ta bërë atë që të funksionojë.

Kjo pajisje krijon energji teksa ju qëndroni pa lëvizur apo edhe jeni duke fjetur.

Një brez i vogël fleksibël i mbështjellë rreth majës së gishtit si një mjet ndihmës shndërron kimikatet të cilat gjenden në djersën e njeriut.

Gishtat e njeriut vazhdimisht prodhojnë djersë, kështu që pajisja është funksionale gjatë gjithë kohës.

Sipas studiuesve pajisja mund të furnizojë potencialisht elektronikë me fuqi të ulët që veprojnë në diapazonin milivat, të tilla si një orë dore, por ende nuk është e përshtatshme për të furnizuar vahzidmisht elektronikë me performancë të lartë siç janë telefonat, inteligjentë.

“Qëllimi ynë është ta bëjmë këtë një pajisje prkatike. Ne duam të tregojmë se kjo nuk është vetëm një gjë tjetër interesante që mund të gjenerojë një sasi të vogël energjie. Ne në fakt mund të përdorim energji për të furnizuar me energji elektronike mjete të dobishme siç janë sensorët dhe ekranët”, thanë ata.

Majat e gishtave, secila me më shumë se një mijë gjëndra djerse, mund të krijojnë midis 100 dhe 1000 herë më shumë djersë se shumica e pjesëve të tjera të trupit. Pra, kjo pajisje do të mbledhe djersën e nxjerrë nga gishtat e njerëzve para se ajo të avullojë.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
2,883FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit