22.5 C
Tirana
Wednesday, August 4, 2021
spot_img

Jo vetëm kupën, portieri italian zgjidhet lojtari më i mirë i ‘Euro2020’!

Gianluigi Donnarumma është zgjedhur lojtari më i mirë në Euro 2020.

Portieri italian kishte paraqitje mbresëlënëse në këtë Kampionat Evropian, duke ndihmuar Italianë që të fitonte trofeun e dytë në histori.

Donnarumma pati një paraqitje jetike që nga faza e grupeve, deri në finale të Euro 2020.

Me pritjet e tij vendimtare në finalen e zhvilluar në Wembley Stadium, portieri bëri që ndeshja të shkonte në vazhdime dhe më pas në ekzekutimin e penalltive.

Në 11 metrash, Donnarumma priti dy gjuajtje, gjersa Italia fitoi 3-2, duke marrë kështu trofeun e dytë në histori.

Kujtojmë se Leonardo Bonucci u përzgjedh si lojtari i finales Euro 2020, pas golit të shënuar për ta dërguar ndeshjen në vazhdime, por edhe gjatë lojë kishte ndërhyrje vendimtare.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
2,883FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit