21.5 C
Tirana
Wednesday, June 16, 2021

Buy now

Qytetet më të jetueshme sipas “The Economist”, dominojnë Zelanda e Re dhe Australia. Europa në rënie (Lista)

Njësia e Inteligjencës së ‘’The Economist’’ ka renditur 140 qytetet më të jetueshme dhe më pak të jetueshme të momentin.

Pavarësisht shumë faktorëve të marrë parasysh si infrastruktura, shëndetësia, arsimi, fakto kyç ka qenë pandemia.

Gjithsesi qyteti më i jetueshëm në gjithë botën ësthë Aucklandi i Zelandës së Re. Ai ndiqet nga Osaka e Japonisë, Adelaide e Australisë dhe Ëellington ii Zelandës së Re sërish. Në top 10-shen e parë dy qtyetet e vetme europiane janë Zyrihu dhe Gjeneva teksa dominojnë qytetet e Australisë, Zelandës së Re e Japonisë.

Ndërkohë qyteti më pak i jetueshëm është Damasku i Sirisë, qyteti që po vuan ende pasojat e luftës tashmë disavjeçare. Europa nuk hyn në top 10-shen e fundit të qyteteve më pak të jetueshme.

10 QYTETET MË TË JETUESHME

Aukland, Zelanda e Re
Osaka, Japoni
Adelaide, Australi
Uellington, Zelanda e Re
Tokio, Japoni
Perth, Australi
Zurich, Zvcër
Gjeneva, Zvcër
Melburn, Australi
Brisbejn, Australi

10 QYTETET MË PAK TË JETUESHME

Damasku, Siri
Lagos, Nigeri
Port Moresbi, PNG
Dhaka, Bangladesh
Algjer, Algjeri
Tripoli, Libi
Karaçi, Pakistan
Harare, Zimbabve
Douala, Kamerun
Karacas, Venezuela

Related Articles

Misteri në qendër të Tokës: Bërthama po bëhet më e trashë në njërën anë

Për disa arsye, valët udhëtojnë nëpër bërthamën e Tokës shumë më shpejt kur udhëtojnë midis Polit të Veriut dhe Jugut sesa kur kalojnë përtej...

Princesha e Holandës heq dorë nga pagesa 1.6 milionë euro në vit: Nuk bëra asgjë t’i meritoj

Më 7 dhjetor, Princesha Catharina Amalia e Holandës, vajza e madhe e Mbretit William Alexander dhe Mbretëreshës Maxima, do të mbush 18 vjeç dhe...

Ilva Tare: Është koha të nis një kapitull të ri/ Video

Në një mesazh për publikun, gazetarja dhe moderatorja Ilva Tare, krejt papritur tha se i ka dhënë fund rrugëtimit të programit të saj "Ilva...

Na ndiqni

4,806FansLike
2,507FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Më të fundit

Misteri në qendër të Tokës: Bërthama po bëhet më e trashë në njërën anë

Për disa arsye, valët udhëtojnë nëpër bërthamën e Tokës shumë më shpejt kur udhëtojnë midis Polit të Veriut dhe Jugut sesa kur kalojnë përtej...

Princesha e Holandës heq dorë nga pagesa 1.6 milionë euro në vit: Nuk bëra asgjë t’i meritoj

Më 7 dhjetor, Princesha Catharina Amalia e Holandës, vajza e madhe e Mbretit William Alexander dhe Mbretëreshës Maxima, do të mbush 18 vjeç dhe...

Ilva Tare: Është koha të nis një kapitull të ri/ Video

Në një mesazh për publikun, gazetarja dhe moderatorja Ilva Tare, krejt papritur tha se i ka dhënë fund rrugëtimit të programit të saj "Ilva...

Aurela Hoxha nënë për herë të parë?

Aurela Hoxha është një ato personazhe të njohur të showbizit e cila e ka mbajtur jetën private larg syrit të publikut. Ndërkohë që përflitej...

Dalin pamje nga laboratori i Wuhan, lakuriqë nate të gjallë të mbyllur në kafaz (Video)

Në një video të shpërndarë nga Sky News Australia, janë bërë publike disa imazhe të lakuriqëve të natës në Laboratorin e Virologjisë në Wuhan...