21.5 C
Tirana
Wednesday, June 16, 2021

Buy now

Asnjë i infektuar me Covid pas dy dozave të vaksinës/ ISHP: Kemi patur disa raste sporadike infektimi pas dozës së parë

Numri i personave të infektuar me koronavirus ka ardhur në rënie nga dita në ditë. Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik thonë se kjo rënie e shifrave është si pasojë e imunitetit të krijuar me anë të vaksinave dhe atij natyrore.

Nga të dhënat e deritanishme rezulton se vetëm një numër i vogël personash janë infektuar pas dozës së parë të vaksinës, ndërsa nuk ka asnjë rast pas marrjes së dy dozave.

“Është një numër i papërfillshëm në qindra mijëra të vaksinuar janë infektuar pas dozës së parë, por të cilët e kanë kaluar shumë lehtë sëmundjen dhe nuk kanë pas nevojë për shtrim në spital”.

Por ekspertët janë të mendimit se pavarësisht këtyre të dhënave, duhet bërë kujdes i vazhdueshëm pasi virusi është ende prezent.

“Kjo nuk do të thotë që të mos kemi kujdes, sidomos personat që përbëjnë grupet me risk të popullatës pavarësisht nëse janë të vaksinuar ose jo, pra duhet të shmangen grumbullimet dhe duhet të ruhet distanca”.

Që prej fillimit të procesit të vaksinimit në Janar deri më tani 320 mijë qytetarë kanë kryer të dyja dozat e vaksinës ndërsa mbi 176 mijë kanë marrë një dozë. Pfizer, AstraZeneca, Sputnik dhe Coronavac janë 4 vaksinat që Shqipëria po përdor për imunizimin e popullatës.

Related Articles

“Përhapet me shpejtësi”, mjeku shqiptar zbulon detajet me rëndësi për variantin Delta

Epidemiologu i njohur Fabian Cenko është shprehur se shifrat e ulëta të pandemisë vijnë si pasojë se popullata në Shqipëri është imunizuar. Mjeku është shprehur...

Misteri në qendër të Tokës: Bërthama po bëhet më e trashë në njërën anë

Për disa arsye, valët udhëtojnë nëpër bërthamën e Tokës shumë më shpejt kur udhëtojnë midis Polit të Veriut dhe Jugut sesa kur kalojnë përtej...

Princesha e Holandës heq dorë nga pagesa 1.6 milionë euro në vit: Nuk bëra asgjë t’i meritoj

Më 7 dhjetor, Princesha Catharina Amalia e Holandës, vajza e madhe e Mbretit William Alexander dhe Mbretëreshës Maxima, do të mbush 18 vjeç dhe...

Na ndiqni

4,806FansLike
2,507FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Më të fundit

“Përhapet me shpejtësi”, mjeku shqiptar zbulon detajet me rëndësi për variantin Delta

Epidemiologu i njohur Fabian Cenko është shprehur se shifrat e ulëta të pandemisë vijnë si pasojë se popullata në Shqipëri është imunizuar. Mjeku është shprehur...

Misteri në qendër të Tokës: Bërthama po bëhet më e trashë në njërën anë

Për disa arsye, valët udhëtojnë nëpër bërthamën e Tokës shumë më shpejt kur udhëtojnë midis Polit të Veriut dhe Jugut sesa kur kalojnë përtej...

Princesha e Holandës heq dorë nga pagesa 1.6 milionë euro në vit: Nuk bëra asgjë t’i meritoj

Më 7 dhjetor, Princesha Catharina Amalia e Holandës, vajza e madhe e Mbretit William Alexander dhe Mbretëreshës Maxima, do të mbush 18 vjeç dhe...

Ilva Tare: Është koha të nis një kapitull të ri/ Video

Në një mesazh për publikun, gazetarja dhe moderatorja Ilva Tare, krejt papritur tha se i ka dhënë fund rrugëtimit të programit të saj "Ilva...

Aurela Hoxha nënë për herë të parë?

Aurela Hoxha është një ato personazhe të njohur të showbizit e cila e ka mbajtur jetën private larg syrit të publikut. Ndërkohë që përflitej...