21.5 C
Tirana
Wednesday, June 16, 2021

Buy now

Ambasadorja Kim prezanton piloten shqiptare që është pjesë e ushtrisë amerikane (Foto)

Stërvitja e armatosur e NATO-S “Defender Europe 21”, prej më shumë se një muaji u zhvillua në Shqipëri.

Në të, u angazhuan forca ushtarake nga shumë vende të botës, e një ndër ta, ishin edhe legjione të ushtrisë amerikane.

Teogerja e 2-të, Valdeta Mehanja, shqiptare e Kosovës, e ka pasur për herë të parë vizitën në Shqipëri. Ajo është pilote në ushtri, dhe ngjyrat e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara.

Historinë e togeres shqiptare, e ka postuar në profilin zyrtar në “Facebook”, Ambasada Amerikane në Tiranë, e cila, ka ilustruar edhe një deklaratë të saj.

“Unë nuk e kisha vizituar kurrë Shqipërinë. Është një ndjenjë e jashtëzakonshme të jem këtu si pilote, në uniformë dhe me Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara.

Unë nuk do ta kisha pasur kurrë këtë mundësi, për të fluturuar rreth Shqipërisë, nëse nuk do të ishte për ushtrinë. Mundësia për ta përjetuar këtë, më bëri shumë të lumtur”, është shprehur Mehanj.

Postimi i plotë i Ambasadës Amerikane:

| Nëse ka njeri që e njeh punën e palodhur dhe vendosmërinë, ajo është Togerja e 2-të Valdeta Mehanja, pilote me Regjimentin e Aviacionit 1-131. Mehanja, shqiptare e lindur në Kosovë dhe shtetase amerikane, nuk e mendonte kurrë se do mund të shihte Shqipërinë. “Unë nuk e kisha vizituar kurrë Shqipërinë më parë.

Është një ndjenjë e jashtëzakonshme të jem këtu, si pilote, në uniformë dhe me Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara”, tha ajo, “Unë nuk do t’a kisha patur kurrë këtë mundësi për të fluturuar rreth Shqipërisë nëse nuk do të ishte për Ushtrinë.

Mundësia për t’a përjetuar këtë, më bëri shumë të lumtur”. Lexoni për udhëtimin e Mehanjas, nga një refugjate lufte në pilote e helikopterëve UH-60 Black Haëk për Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe tani për kohën e saj në Shqipëri gjatë stërvitjes #Defender21: https://bit.ly/3iqOCx5

Related Articles

“Përhapet me shpejtësi”, mjeku shqiptar zbulon detajet me rëndësi për variantin Delta

Epidemiologu i njohur Fabian Cenko është shprehur se shifrat e ulëta të pandemisë vijnë si pasojë se popullata në Shqipëri është imunizuar. Mjeku është shprehur...

Misteri në qendër të Tokës: Bërthama po bëhet më e trashë në njërën anë

Për disa arsye, valët udhëtojnë nëpër bërthamën e Tokës shumë më shpejt kur udhëtojnë midis Polit të Veriut dhe Jugut sesa kur kalojnë përtej...

Princesha e Holandës heq dorë nga pagesa 1.6 milionë euro në vit: Nuk bëra asgjë t’i meritoj

Më 7 dhjetor, Princesha Catharina Amalia e Holandës, vajza e madhe e Mbretit William Alexander dhe Mbretëreshës Maxima, do të mbush 18 vjeç dhe...

Na ndiqni

4,806FansLike
2,507FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Më të fundit

“Përhapet me shpejtësi”, mjeku shqiptar zbulon detajet me rëndësi për variantin Delta

Epidemiologu i njohur Fabian Cenko është shprehur se shifrat e ulëta të pandemisë vijnë si pasojë se popullata në Shqipëri është imunizuar. Mjeku është shprehur...

Misteri në qendër të Tokës: Bërthama po bëhet më e trashë në njërën anë

Për disa arsye, valët udhëtojnë nëpër bërthamën e Tokës shumë më shpejt kur udhëtojnë midis Polit të Veriut dhe Jugut sesa kur kalojnë përtej...

Princesha e Holandës heq dorë nga pagesa 1.6 milionë euro në vit: Nuk bëra asgjë t’i meritoj

Më 7 dhjetor, Princesha Catharina Amalia e Holandës, vajza e madhe e Mbretit William Alexander dhe Mbretëreshës Maxima, do të mbush 18 vjeç dhe...

Ilva Tare: Është koha të nis një kapitull të ri/ Video

Në një mesazh për publikun, gazetarja dhe moderatorja Ilva Tare, krejt papritur tha se i ka dhënë fund rrugëtimit të programit të saj "Ilva...

Aurela Hoxha nënë për herë të parë?

Aurela Hoxha është një ato personazhe të njohur të showbizit e cila e ka mbajtur jetën private larg syrit të publikut. Ndërkohë që përflitej...