21.5 C
Tirana
Wednesday, June 16, 2021

Buy now

5 ushqimet që nuk duhet t’u jepni fëmijëve pa mbushur 1 vjeç

Përzgjedhja e një diete sa më të shëndetshme ushqimore për fëmijët është një ndër prioritetet më të mëdha që kanë prindërit. Sasia e ushqimeve në ditët e sotme nuk është një problem, pasi raftet e supermarketeve dhe dyqaneve janë plot, mirëpo problemi qëndron te vlerat ushqyese të ushqimeve që ne përzgjedhim për të konsumuar. Gjatë vitit të parë të jetës është shumë e këshillueshme që fëmija të ushqehet me qumësht gjiri, edhe pse mjekët këshillojnë të filloni me shtesa ushqimore sidomos pas muajit të 6-të. Gjëja e parë që duhet të keni parasysh është që që sistemi tretës i fëmijës është akoma i pazhvilluar nuk mund t’i përpunojë disa lloje të caktuara ushqyesish e substancash.

Ja cilat janë ushqimet që nuk t’i jepni kurrsesi fëmijës pa mbushur 1 vjeç:

1.Disa lloje perimesh: Nuk ka rëndësi nëse janë të gatuara ose të bëra pure, disa perime si, panxhari dhe spinaqi kanë nivele shumë të larta nitrati që trupi i fëmijës nuk mund t’i përpunojë. Fëmijët nën moshën 1 vjeç nuk kanë acide aq të forta të stomakut sa të munden të shpërbëjnë nitratet, të cilat pengojnë aftësinë e gjakut për të transportuar oksigjen. Kjo mund të çojë në ulje të ndjeshme të nivelit të oksigjenit, e njohur si Sindroma Blue Baby.

2.Disa lloje peshqish: Peshqit si, skumbri,peshku shpatë dhe peshku ton, kanë nivele të larta të merkurit për t’u konsumuar nga fëmijët nën një vjeç. Nëse doni ta ushqeni fëmijën tuaj me peshk, filloni me peshkun e bardhë, si merluci, por kujdes, nuk këshillohet të konsumohet më shumë se njëherë në javë.

3.Frutat e pyllit dhe agrumet: Luleshtrydhet, boronicat, mjedra dhe manaferrat përmbajnë një proteinë të cilën fëmijët e vegjël e kanë të vështirë ta tresin. Agrumet si portokalli, kanë aciditet shumë të lartë dhe mund të shkaktojnë dhembje stomaku dhe puçrra në zonën e pelenës, në shpinë, madje edhe në fytyrën e fëmijës. Për këtë arsye është më mirë të prisni që fëmija të mbushë një vjeç para se ta ushqeni me të tilla ushqime.

4.Frutat e thata: Frutat e thata duhet të shmangen gjatë vitit të parë të fëmijës për disa arsye: jo vetëm që shkaktojnë alergji, por janë edhe shkaktare të shumë mbytjeve dhe vdekjeve. Rrugët e frymëmarrjes të një 1-vjeçari janë akoma të pazhvilluara sa edhe një farë e vogël luledielli mund të ngecë në fyt shumë lehtësisht. Sipas një studimi, farat e lules së diellit, janë shkaktare të shumë mbytjeve të fëmijëve nën moshën 5 vjeç.

5.Rrushi: I ëmbël dhe plot vlera ushqyese, rrushi është një ushqim shumë i shëndetshëm për fëmijët, por jo nëse janë shumë të vegjël. Kjo sepse lëkura e rrushit është e vështirë për t’u copëtuar dhe madhësia e tij përbën rrezik serioz për mbytje. Në vend të rrushit, ushqejeni fëmijën tuaj me banane, mollë të copëtuara dhe dardhë.

Related Articles

Misteri në qendër të Tokës: Bërthama po bëhet më e trashë në njërën anë

Për disa arsye, valët udhëtojnë nëpër bërthamën e Tokës shumë më shpejt kur udhëtojnë midis Polit të Veriut dhe Jugut sesa kur kalojnë përtej...

Princesha e Holandës heq dorë nga pagesa 1.6 milionë euro në vit: Nuk bëra asgjë t’i meritoj

Më 7 dhjetor, Princesha Catharina Amalia e Holandës, vajza e madhe e Mbretit William Alexander dhe Mbretëreshës Maxima, do të mbush 18 vjeç dhe...

Ilva Tare: Është koha të nis një kapitull të ri/ Video

Në një mesazh për publikun, gazetarja dhe moderatorja Ilva Tare, krejt papritur tha se i ka dhënë fund rrugëtimit të programit të saj "Ilva...

Na ndiqni

4,806FansLike
2,507FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Më të fundit

Misteri në qendër të Tokës: Bërthama po bëhet më e trashë në njërën anë

Për disa arsye, valët udhëtojnë nëpër bërthamën e Tokës shumë më shpejt kur udhëtojnë midis Polit të Veriut dhe Jugut sesa kur kalojnë përtej...

Princesha e Holandës heq dorë nga pagesa 1.6 milionë euro në vit: Nuk bëra asgjë t’i meritoj

Më 7 dhjetor, Princesha Catharina Amalia e Holandës, vajza e madhe e Mbretit William Alexander dhe Mbretëreshës Maxima, do të mbush 18 vjeç dhe...

Ilva Tare: Është koha të nis një kapitull të ri/ Video

Në një mesazh për publikun, gazetarja dhe moderatorja Ilva Tare, krejt papritur tha se i ka dhënë fund rrugëtimit të programit të saj "Ilva...

Aurela Hoxha nënë për herë të parë?

Aurela Hoxha është një ato personazhe të njohur të showbizit e cila e ka mbajtur jetën private larg syrit të publikut. Ndërkohë që përflitej...

Dalin pamje nga laboratori i Wuhan, lakuriqë nate të gjallë të mbyllur në kafaz (Video)

Në një video të shpërndarë nga Sky News Australia, janë bërë publike disa imazhe të lakuriqëve të natës në Laboratorin e Virologjisë në Wuhan...