12.5 C
Tirana
Wednesday, June 16, 2021

Buy now

Shkencëtarët: Bota po hyn në epokën e pandemive, do të shpërthejnë valë të reja të Covid-19

Bota po hyn në epokën e pandemive. Kjo u deklarua sot nga 26 shkencëtarë nga e gjithë bota në raportin e botuar në faqen e Komisionit Evropian gjatë Samitit të Shëndetit Global.

“Përpjekjet e sotme për të ndaluar Covid-19 duhet të përfshijnë investime dhe masa që kanë potencialin më të madh për përmirësimin e qëndrueshëm dhe parandalimin, duke përfshirë investimet te burimet njerëzore dhe në trajnimin e tyre, gatishmërinë dhe përgjigjen ndaj kërcënimeve të tjera globale të shëndetit. Trajektorja e mundshme për SarsCoV2 është që të bëhet endemi, me shpërthime sezonale për shkak të zvogëlimit te imunitetit natyror, mbulimit të pamjaftueshëm globalisht me vaksina ose shfaqjes së varianteve të reja që nuk munden nga vaksinat aktuale. Me shumë mundësi do të ketë valë të reja epidemike. Sidomos në vendet me vaksinim të ulët.”, kështu paralajmëruan sot shkencëtarët.

“Barazia globale për t’u qasur në burime është një domosdoshmëri morale dhe një nevojë kritike për të kontrolluar pandeminë”.

Related Articles

Ilva Tare: Është koha të nis një kapitull të ri/ Video

Në një mesazh për publikun, gazetarja dhe moderatorja Ilva Tare, krejt papritur tha se i ka dhënë fund rrugëtimit të programit të saj "Ilva...

Aurela Hoxha nënë për herë të parë?

Aurela Hoxha është një ato personazhe të njohur të showbizit e cila e ka mbajtur jetën private larg syrit të publikut. Ndërkohë që përflitej...

Dalin pamje nga laboratori i Wuhan, lakuriqë nate të gjallë të mbyllur në kafaz (Video)

Në një video të shpërndarë nga Sky News Australia, janë bërë publike disa imazhe të lakuriqëve të natës në Laboratorin e Virologjisë në Wuhan...

Na ndiqni

4,806FansLike
2,507FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Më të fundit

Ilva Tare: Është koha të nis një kapitull të ri/ Video

Në një mesazh për publikun, gazetarja dhe moderatorja Ilva Tare, krejt papritur tha se i ka dhënë fund rrugëtimit të programit të saj "Ilva...

Aurela Hoxha nënë për herë të parë?

Aurela Hoxha është një ato personazhe të njohur të showbizit e cila e ka mbajtur jetën private larg syrit të publikut. Ndërkohë që përflitej...

Dalin pamje nga laboratori i Wuhan, lakuriqë nate të gjallë të mbyllur në kafaz (Video)

Në një video të shpërndarë nga Sky News Australia, janë bërë publike disa imazhe të lakuriqëve të natës në Laboratorin e Virologjisë në Wuhan...

BE do dërgojë 145 mijë vaksina anti-Covid për Shqipërinë deri në fund të Gushtit

Deri në fund të muajit Gusht, në Shqipëri pritet që të vijnë 145 mijë doza vaksine anti-Covid nga Bashkimi Europian. Në një postim në rrjetet...

Elefanti fallxhor parashikon ndeshjen Francë-Gjermani

Një elefant “fallxhor” në një kopsht zoologjik në Hamburg ka vendosur që Franca do të mundë Gjermaninë në ndeshjen e parë të Kampionatit Europian. Turnetë...