29.5 C
Tirana
Thursday, September 21, 2023
spot_img

Yuri Kim përvesh mëngët dhe shkund ullinjtë me familjen shqiptare (Foto)

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka kaluar një fundjavë ndryshe. Ajo teksa ka vizituar një familje me traditë në vendin tonë ka marrë pjesë në mbledhjen dhe bërjen e vajit të ullirit.

Teksa poston disa foto në rjetin e saj social “Instagram”, ambasadorja Kim shfaqet duke mbledhur ulinj së bashku me familjen e Xhuljo Hidrit.

“E mbani mend postimin e javës së kaluar të familjes duke korrur ullinj? @xhuljo_hidri pa postimin dhe më ftoi, @ambassadorelsaalbania& Kristoffer përsëri për një vizitë të duhur me ta. Ne shkuam sot dhe u njohëm se sa e vështirë është në të vërtetë të mbledhësh ullinj. Ne gjithashtu vizituam fabrikën në fshat, ku njerëzit marrin çantat e tyre me ullinj për t’i shtypur në vaj. Gjatë rrugës, ne biseduam për kafen dhe rakinë për shpresat, si dhe shqetësimet e njerëzve normalë shqiptarë, dhe si është jeta në fshatin e tyre. Unë shpjegova se çfarë po bën SHBA për të mbështetur drejtësinë dhe reformat e tjera që janë të nevojshme për ta bërë jetën më të mirë për të gjithë shqiptarët, jo vetëm për ata që janë në krye. Ne përfunduam me një shkëmbim shumë të ëmbël të dhuratave. E di që shqiptarët nuk shkojnë kurrë në shtëpinë e dikujt me duar bosh, kështu që unë kisha sjellë një shishe verë amerikane dhe disa maska për familjen, ndërsa Xhuljo & prindërit e tij më dhanë bujarisht disa nga vaji i ullirit dhe raki të shijshëm që ata kishin bërë. Faleminderit familjes Hidri për mikpritjen tuaj dhe për ndarjen e mendimeve tuaja. Shpresoj të shihemi së shpejti!”, shkruan ambasadorja, teksa përshkuan këtë eksperiencë të veçantë gjatë vizitës në fshat.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit