30.5 C
Tirana
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Vaksina anti-Covid pritet të vijë në Shqipëri në javët e para të janarit!

Vaksina mund të vijë në Shqipëri brenda javëve të para të janarit. Kështu deklaroi shefja e epidemiologjisë pranë ISHP-së, Eugena Tomini, që duket se jep për herë të parë një afat se kur mund të nisë vaksinimi në vendin tonë, pasi ministrja e Shëndetësisë Manastirliu tha pak ditë më parë se nuk do ta kemi brenda këtij viti.

“Pavarësisht mbrojtjes, vaksina do të jetë shpëtuese. Vaksina nuk është në pjesët e parandalimit të koronavirusit por ajo do na mbrojë në nivele të larta. Shqipëria njësoj si vendet e tjera që është anëtarësuar brenda rrjetit të COVAX rreth 180 shtete ka pjesën e saj në dritaren e parë të programuar. Vendet që janë në zhvillim e sipër janë prioritare përkundrejt vendeve që janë të zhvilluara. Shqipëria është pjesë e këtij rrjeti dhe shpresojmë që sa më herët të sjellim vaksinën. Shpresojmë që në javët e para të janarit të jemi ndër vendet e para për të aplikuar vaksinës. Veprimet e tjera të bashkëpunimit, vendet e tjera do thonë dhe fjalën e fundit për ardhjen e vaksinës anti-COVID. Meqë vendet e tjera e kanë programuar marrjen e vaksinës përpara krishtlindjeve ne shpresojmë për javët e para të janarit”, tha Tomini për ‘Report TV’.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit