20.5 C
Tirana
Friday, September 22, 2023
spot_img

Panariti: Fundi i Dhjetorit dhe Janari do jenë shumë të vështirë! Ja si duhet të mbrohemi

Drejtori i Kabinetit të Presidentit Meta njeheresh dhe drejtues i komitetit paralel presidencial kunder Covidit, Edmond Panariti, thotë se fundi i muajit Dhjetor dhe muaji Janar do të jenë shumë të vështirë, në përballjen tonë me Covid-19.

Ai shkruan se edhe simptomat më të lehta të virusit “të pabesë” duhet të merren seriozisht para se të jetë vonë.

Postimi i plote i Panaritit:

Covid-19 është tashmë në sulm të papërmbajtshëm mbi ne !

Fundi i Dhjetorit dhe Janari do të jenë muaj shumë të vështirë.

Çfarë dimë deri tani dhe për çfarë na duhen këto njohuri:

Studimet dëshmojnë se ky është një virus i pabesë , i cili “mashtron” sistemin imunitar i cili “fle” dhe nuk vepron në ditët e para të infektimit duke i hapur udhë ushtrisë virale për të pushtuar sistemet dhe organet.

Organizmi, reagon më pas furishëm dhe papritmas pas disa ditësh kur pushtimi viral është i kryer.

Kësaj here më shumë duke dëmtuar se sa ndrequr situatën e cila është e kompromentuar rëndë (në gjuhë shkencore kjo quhet stuhia e citokinave).

Prandaj edhe simptomat më të lehta të infeksionit duhen marrë shumë seriozisht, para se të jetë vonë..

Sistemi imunitar i fjetur nga “marifetet” mashtruese të virusit duhet mbajtur zgjuar dhe stimuluar me kohë me vaksinën kundër gripit stinor, e cila e stërvit atë dhe e mban në gjëndje gatishmërie (tonusi)

Prandaj vaksinimi kundër gripit këtë vit ishte dhe ende është më i rëndësishëm se kurrë.

Së dyti suplementet e vitaminave C, D, dhe zinku duhet të përdoren masivisht si stimulantë dhe nxitës së përgjigjes imunitare edhe pa u shfaqur shënja.

Shpresojmë dhe urojmë që vaksina kundër covid të mbërrijë sa më parë.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit